Fatih Altaylıdan Ali Babacan çıkkışı

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Abdullah Gül gibi eski AK Partili isimlerin yeni bir parti kuracağı yönündeki iddialar hız kesmeden devam ediyor. Son olarak; Ahmet Davutoğlu’nun liderlik edeceği ve içerisinde Ali Babacan ile geçmişte AK Parti’den bakanlık yapmış bir çok ismin yer alacağı partinin, bu ay içerisinde programını açıklayacağı ileri sürülmüştü.

Fatih Altaylı, ‘Ali Babacan’ ile ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Fatih Altaylı, yazısının “Babacan parti kurar mı!” başlıklı bölümünde, geçmişte Ali Babacan ile birlikte çalışmış eski bir bürokrat ile karşılaştığını ve bürokratın kendisine Babacan’ın yeni bir parti kurmayacağını söylediğini dile getirdi. “Size Böyle Bir Karakter Yeni Parti Kurup Kendini Ortaya Atar mı?” Ali Babacan’ın çok dikkatli hareket eden bir isim olduğunu belirten bürokrat, Altaylı’ya şu örneği verdi; “Ali Babacan yurt dışı seyahatlere giderken cebine pasaportunu koyardı. Ama pasaportu cebine koymadan önce iki fotokopisini çeker onlardan birini çantasına, diğeri de öbür cebine koyardı. Böylesine temkinli biridir. Sizce böyle bir karakter yeni parti kurup kendini oraya atar mı?”

BABACAN KURARSA AK PARTİYİ BOZAR

Sonrasında AK Parti içinden çıkacağı konuşulan yeni iki parti meselesini sordum. Yanıtı çok net, çok açıktı: “Ahmet Davutoğlu bir değil isterse iki parti birden kursun AK Parti’ye zarar veremez. AK Parti çevresinde Davutoğlu’nun entelektüel karşılığı var ama siyasi karşılığı yok. AK Parti’nin okumuş yazmış taifesi Davutoğlu’nu sever, saygı duyar ama asla siyaseten peşinden gitmez. Okumuş yazmışın bile peşinden gitmediği yerde, az okumuş ve okumamış hiç gitmez.

DAVUTOĞLU KARŞILIK BULMAZ

Davutoğlu siyasi bir girişim yaparsa hüsran olur, hüsrandan beter olur.” Peki ya Babacan ve onunla beraber hareket eden Gül? “Bak orada sorun çıkar. Babacan’ın parti kurması, siyasi sahneye çıkması, AK Parti’yi bozar.
Çünkü Babacan’ın hem siyasi hem de ekonomik karşılığı var. Üstelik hem içerde var hem dışarda var. Şöyle söyleyeyim, daha iyi anlarsın.

Babacan’ın kuracağı siyasi hareket, içinde Abdullah Bey ile veya Abdullah Beysiz iktidar adayı olamaz, ne var ki AK Parti’yi iktidardan düşürecek kadar zarar verir. Peki siyaset sahnesine çıkar mı? “Onu ben bilemem. Şu anda kendisinin de bildiğini zannetmiyorum. Niyet başka bir şeydir icraat başka bir şey. Ama çok niyetli olduğunu duyuyoruz.“ Cumhurbaşkanı çağırıp Babacan’a yeniden görev verir mi? “O da bizim boyumuzu aşar. Ama pek ihtimal vermiyorum”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir