Geminin batışında söylenen son sözler

Gemi batışa geçmişti. Kendi canınını düşünüp, karısının canını düşünmemişti. Akabinde devam eden olaylar sonrası büyük nitelikte bir derse de konu oldu.Hafızalardan silinmeyecek ilginç bir hikâyeyi öğretmen öğrencilerine anlatır. Olay yeri denizdir. Denizde batmak üzere olan bir geminin hikâyesi. Kazazede bir koşu cankurtaran iki bota ulaşır. Fakat botlarda tek kişilik yer kalmıştır. Adam karısını düşünmeden bottaki yeri kapar

TEK BOT İKİ KİŞİ KALIR

Kadın kendisini arkada bırakarak bota bir koşu binen eşine seslenir. Öğretmen kadının ne söyleyebileceğini öğrencilerine sorar.

Birçok öğrenci: “Senden nefret ediyorum. Nankör herif!” demiştir diye cevap veriyor. Hiç cevap vermeyen arka sıradaki öğrencisine de özellikle sorunca. Öğrenci: “Öğretmenim bence çocuğumuza iyi bak,” demiştir, der. “Sen bu hikayeyi biliyor olmalısın,” der, öğretmen.

Öğrenci: “Hayır; ama annem babam vefat etmeden önce aynı şeyi söylemişti,” der. Şaşkın öğretmen kendini toparlar: ”Cevabın doğru,” der.

Öğretmen devam eder: “Gemi batar, eşi boğulur. Kendisi tek kızlarına yıllarca bakar. Adam da vefat eder. Büyüyen kızı yıllar sonra babasının günlüğünü bulur ve okur.
Günlükte annesinin ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenir. Baba: “Denizin dibine beraber batmayı o kadar isterdim ki.

Ama çocuğumuz için, eşimin tek başına denize batmanı izlemek zorunda kaldım.”
Sınıf olayın etkisinde kalır. Beklenmedik son sınıfı bir anda şoka sokar.

Öğretmen artık öğrencilerinin önyargıyla bir olaya yaklaşmanın insanı ne kadar yanıltabileceğini, nasıl zor durumda bırakabileceğini kavramış olduklarını anlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir