Gül’den Kılıçdaroğlu’na akılalmaz HDP tavsiye

Star gazetesi yazarı Yahya Bostan bugün kaleme aldığı “Gül’den Kılıçdaroğlu’na ittifak tavsiyeleri” adlı köşe yazısında, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Abdullah Gül-Kemal Kılıçdaroğlu zirvesinde neler konuşulup nelerin görüşüldüğünü ve Gül’ün Kılıçdaroğlu’na seçim öncesi verdiği “tavsiyeleri” yazdı.24 Haziran seçimlerine kısa bir süre kalmıştı. Cumhur İttifakı seçim için hazırlıklarını tamamlamış, CHP ve İYİ Parti arasında Millet İttifakı görüşmeleri yapılıyordu. Amaç Erdoğan’ın karşısına bir aday çıkarmaktı. O aday Abdullah Gül’dü. Gül, SP Genel Başkanı Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Akşener ile kimi gizli kimi açık görüşmeler yapıyordu.

Ancak Kılıçdaroğlu ve Akşener, Gül’ün adaylığı konusunda anlaşamadı. Çünkü Akşener ilk turda aday olma konusunda ısrar etti. Gül ise Erdoğan’ın karşısında tek aday olarak çıkmak istiyordu. Proje çöktü. O günlerde perde arkasında yaşanan bu gelişmeleri “Gül, CHP ve bilinmeyenler” başlığıyla bu sütunda yazmıştım. Çok ses getirmişti. Daha sonra süreç verdiğimiz bilgileri teyit etmişti. Şimdi 31 Mart’ta yerel seçimlere gidiyoruz. Gül’ün Karamollaoğlu ve Kılıçdaroğlu ile yeniden bir araya geldiği ortaya çıktı. Gül’ün ofisi bu gelişmeyi doğruladı. Bunun üzerine daha önce yaşananları bana aktaran kaynağımı aradım. “Gül ve Kılıçdaroğlu bu kez ne konuştu” diye sordum. Bildiklerini benimle paylaştı. Bugüne kadar beni yanıltmayan kaynağımın aktardıklarını burada paylaşacağım. Ancak önce CHP-İYİ Parti ittifak görüşmelerindeki son durumla ilgili bir iki noktaya değinmem gerekiyor.Yazılan, çizilene, kulislerde konuşulana bakılırsa CHP-İYİ Parti ittifakı Ankara adayının kim olacağı konusunda kilitlenmişe benziyor. Burada üç taraf var.

Kılıçdaroğlu, Akşener ve Mansur Yavaş. Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş’ın ittifakın Ankara adayı olmasını istiyor. Akşener de aynı kanaatte. Ancak Akşener, Yavaş’ın İYİ Parti adayı olmasını arzuluyor. Bu teklifi kendisine götürdüğünü daha önce açıklamıştı. Kılıçdaroğlu da bu öneriyi destekliyor. Çünkü söylenene göre parti teşkilatı Yavaş’ın CHP adayı olmasını istemiyor. Ayrıca Akşener, Ankara karşılığında CHP’den diğer bazı büyükşehirleri istiyor. Yani Kılıçdaroğlu için Yavaş’ın astarı yüzünden pahalıya geliyor. Buraya kadar her şey normal. Peki, o zaman düğüm neden çözülmüyor? Çünkü Yavaş CHP’den aday olmak istiyor. Sebebi herhalde gireceği zor yarışta CHP’nin tabanını çantada görmek istemesi… Bu satırlar yazıldığı sırada süreç bu aşamadaydı. Başka gelişmeler olacak mı, göreceğiz. HDP ilgili de tavsiyede bulundu. ‘Aynı karede görünmeyin ama söylem düzeyinde taban desteğini alın’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir