Gurbetçiler Artık Kapıkule’den Kolay geçecek

Avrupa’nın çeşit ülkelerinde yaşayan 1 milyonun üzerinde gurbetçi, kara yoluyla Türkiye’ye gelerek, giriş yapmak için Bulgaristan sınırındaki Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarını tercih ediyor Gurbetçilerin bölgelerindeki izinlerin başlamasının ardından aynı anda yola çıkmaları sonucu gümrüklerde yoğunluk artarken, giriş yapmak için gelenler ise kilometrelerce kuyruk oluşmasına neden oluyor.

ÇÖZÜM TOPLANTISINDA BULUŞTULAR Yaklaşık 5 haftalık tatillerinin ardından ana vatandan ayrılan gurbetçiler, çıkışta da uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalıyor. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Bulgaristan gümrük yetkilileriyle gümrük işlemlerinin daha hızlı, kolay ve güvenli yürütülmesi için ‘çözüm toplantısı’nda bir araya geldi. Kapıkule VİP salondaki toplantıya Bulgaristan’ın Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak, Bulgaristan’ın Burgaz Bölge Müdürü Valeri Stefanov, Kapıkule karşısındaki Kapitan Andreevo Bölge Müdür Yardımcısı Krasimir Fucadjiev, Elhovo Polis Bölge Müdürü Deyan Mollov, Bulgar gümrük yetkilileri ile polisler katıldı.

YOĞUNLUKTA  TAM BEŞER PERON DAHA AÇILACAK Toplantıda 2018 yılının ‘gurbetçi sezonu’ detaylı değerlendirilerek, Türk- Bulgar gümrükleri arasındaki işlemlerin daha hızlı, kolay ve güvenli yürütülmesi, gelecek yıllarda sezon öncesi yapılacak ortak çalışmalar ve iş birliği noktasında görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantı sonunda Türk ve Bulgar gümrük yetkilileri, 9’ar olan peron sayısının 13’e çıkarılarak, gurbetçilerin daha hızlı geçiş yapmasını kararlaştırdı. verilen sözlerin tutulması için herkes bu haberi yaymaya herkese ulaştırmaya çalışsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir