Gurbetçilere yeni emeklilik hakkı için son 1 ay

Türkiye’de bu yıl ki enflasyondaki artışa bağlı olarak 2019 yılında uygulanacak asgari ücrette en az yüzde 25 oranında zam olması bekleniyor. Asgari ücrete endeksli olan gurbetçilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yapacakları borçlanma primleri de 2019’da büyük oranda artacak. 2019 yılında uygulanacak asgari ücret gelecek ay belli olacak. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre; Asgari ücret son üç yıldır yıllık olarak belirleniyor, yıl boyunca aynı kalıyor. 2015 ve önceki yıllarda ise 6’şar aylık dönemlerde artırılıyordu.

Yıllık uygulama aynen devam ederse bu yılın kasım-aralık ayında borçlanma primi ödeyenle ocak ayında ödeyenler arasında yüzde 25 oranında maliyet farkı ortaya çıkacak. Borçlanmayı bu yıl yapanlar ocak ayına göre yüzde 25 oranında avantajlı olacak. Bu yıl borçlanmaya başlayanlar 30 bin TL kar edecek Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı ev kadınları ile erkek işçilere, çalışmadıkları süreler için borçlanma yapmak suretiyle Türkiye’de emeklilik hakkı sağlanıyor. 5400 gün borçlanma yapması gereken bir gurbetçi, ödemeyi bu yıl yaptığı takdirde 116 bin 910 lira ödeyecek.

Aynı gurbetçi borçlanmayı ocak ayında yaptığında ödemesi gereken tutar 146 bin 124 liraya ulaşacak. Maliyeti 29 bin liradan fazla artacak. Gurbetçiler açısından bu yılın bir diğer özelliği de TL’nin geçen yıla göre çok değer kaybetmiş olması. Dolar, euro üzerinden kazanç elde eden gurbetçilerin borçlanma maliyetleri geçen yıla göre de bu yıl daha avantajlı bulunuyor. Bu avantajdan yararlanmak için kalan süreleri hesap ettirmek ve başvuru sürecini takip etmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir