HDP desteği moral verdi! partiyi kim kuracak.

Yerel seçim seçimlerden sonra sonuçlara göre yeni parti kurulacağı iddiaları her geçen gün gün yüzüne çıkmaya başladı. Buna göre Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan öncülüğünde iki parti kurulacak.Yerel seçim sürecinde defalarca eski Cumhur başkanlarından Abdullah Gül, eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu ve eski Bakanlardan yine AK Parti’de saf dışı bırakılanlardan olan Ali Babacan’ın yeni bir parti kurulacağı konuşuldu.

PKK’NIN UZANTISI HDP DESTEĞİ MORAL VERDİ

Bu süreçte yapılan iddialardan birisi de seçim sonrası AK Parti’nin oylarının düşmesi ile yeni parti kurma sürecinin daha da hızlanacağı belirtilmişti. 31 Mart seçimlerinde CHP adaylarına İYİ Parti’nin yanı sıra PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin desteği ile bir çok büyükşehirleri kaptıran AK Parti her ne kadar da oy kaybı yaşamasa bile büyük bir kayıp olarak görülüyor.

GÜL VE DAVUTOĞLU’NUN ÇIKIŞLARI İŞARET VERDİ

Bu durumu AK Parti’nin büyük bir kayıp olduğuna dair ve parti ekseninden koptuğu ile ilgili açıklamalarda bulunan Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu açıklamaları seçim sürecindeki yeni parti kurma çalışmalarını onaylar niteliğini taşımaktadır. Ancak Abdullah Gül’ün 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı adaylığını istemeyen İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener’in halen soğuk mesafesini koruduğu konuşulurken eski bakan Ali Babacan ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu eksenindeki iki ayrı partileşme çalışmasının hız kazandığı konuşulmaktadır.

FIRSAT KOLLUYORLARDI

Uzun süredir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başarısızlığını kollayan AK Partide saf dışı kalan grup yerel seçimlerin sonuçlarını başarısız sayarak harekete geçti. Seçim sonrası Gül’ün, “Siyaset diline hakim olan nefret söyleminin tehlikesi umarım artık fark edilir” sözleri Erdoğan’a karşı olarak görülüp yeni bir parti kurma sinyalini vermişti.Hemen ardından ardından eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da kişisel Facebook hesabından sayfalar dolusu bir açıklama yaptı. Davutoğlu açıklamasında AK Parti’nin MHP ile sağladığı Cumhur İttifakı’nı eleştirmiş ve çoğu FETÖ ve PKK suçlarından tutuklu yada hükümlü kişilere sahip çıkarak adalet istemişti.

BİR TÜRLÜ UZLAŞAMADILAR

Abdullah Gül ve ekibi ile arası açık olan ve güçlü taban desteği bulunmadığı ifade edilen Ahmet Davutoğlu’nun parti kurması zayıf bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. Gül destekli Babacan hareketinin ise yeni bir parti kurma çalışmalarına hız verildiği söyleniyor. Babacan’ın liderliğinde kurulması beklenen partinin kurucuları ile yeni bir yapılanma görüntüsü vermesinin planlandığı bu nedenle AK Parti ile özdeşleşen ancak daha sonra saf dışı bırakılan “eskiler”in perde arkasından destek vereceği tahmin ediliyor. Yine bunların arasında Bülenç Arınç ismi öne çıkıyor. Keza Arınç’da yerel seçim sonrası AK Parti’nin başarısız olduğuna dair açıklamalar yapmıştı. Yine yeni parti çalışmalarında Beşir Atalay’ın ismi de geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir