Hocaların hocası Alzheimer oldu

Hocaların hocası lakabıyla tanınan ünlü Anayasa Profesörü ve Eski Dış işleri Bakanı Mümtaz Soysal ile eşinin beş yıldır Alzheimer tedavisi gördüğü öğrenildi.Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde eşi ile aynı odada tedavi gören Soysal’ı, Ortadoğu gazetesi başyazarı Taki Doğan anlattı. Doğan, ‘Ödenemeyecek borçlar vardır’ başlıklı yazısının son bölümünde Mümtaz Soysal ve eşine ilişkin çarpıcı bilgiler paylaştı. Dünya transplantasyon başkanlığı ile kongrelerde bayrağımızı dalgalandırıyor.

Ve rahmetli Nazmiye Demirel’e yıllar süren Alzheimer hastalığı nedeniyle nasıl ev sahipliği yaptıysa, birçok kişiye de ser verip sır vermeden şefkat dağıtıyor’ diyen Doğan, Soysalların durumuyla ilgili şu bilgiyi paylaştı:’Nereden geldik buraya? Hocaların hocası ünlü anayasa profesörü ve eski dışişleri bakanı Mümtaz Soysal ile eşinin beş yıldır Başkent Üniversitesi hastanesinde aynı odada alzheimer nedeniyle yattığını öğrendik. Kimse bilmiyor Soysalların nerede olduğunu. Kendileri de bilmiyor nerede olduklarını. Ama Haberal biliyor. Ya biz? Yeterince bilebiliyor muyuz Sayın Haberal’ı? İyi pazar tatili dileğimizle…

Mümtaz Soysal, 15 Eylül 1929 tarihinde Zonguldak’da doğdu. Galatasaray Lisesi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi okuduktan sonra yine Ankara Üniversitesi’nde Siyaset bilimi Master’i yaptı. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Anayasa Hukuku profesörü olarak uzun yıllar ders verdi.Ankara Üniversitesi’nde İdare Hukuku Asistanı (1959-1963) ve Anayasa Hukuku Profesör Yardımcısı (1963-1969), Anayasa Hukuku Profesörü (1969-1991), Kurucu Meclis Üyesi (1961), Akdeniz Toplumsal Araştırma Konseyi Başkanı (1970), Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı (1971), 18 Mart 1971’de de dekanken Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nca gözaltına alınıp tutuklandı. 1968’den beri okuttuğu Anayasa’ya Giriş ders kitabında komünizm propagandası yapmakla suçlandı. Mamak Cezaevi’nde iken yazar Sevgi Soysal ile evlendi (Sevgi Soysal 22 Kasım 1976 tarihinde ölmüştür). Bu evliliğinden Funda adında bir kızı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir