İki ülke yedinci parselden çekildi

Akdeniz civarlarında gaz aranması adına Türkiye tüm yaptırım adımlarına rağmen dik duruş sergileyerek bölgede sondaj gemilerini yolladı. Akabinde Türkiye’yi fikrinden vazgeçtireceklerini isteyerek Rumların beraberinde duran İtalyan ve Fransız firmaların yedinci parsel civarlarından geri adım atarak gittikleri öğrenildi. Türkiye’nin etkilediği şirketler 7. Parselden başlama planlarında değişikliğe gittiler.

İKİ AVRUPA DEVLETİ ÇEKİLDİ

Koşullar ne olursa olsun Kıbrıs’ta ki Türk vatandaşlarının yanında olacağını onlara sahip çıkacağını belirten Türkiye’nin isteği sonrası Fransız ile İtalya şirketleri geri adım kararı aldılar.

Akdenizin doğusunda yaşanılmakta olan gergin süreci, Kathimerini gazetesi haber yaptı. Bölgede Türkiye’nin adımları sonucu, İtalyan ENI ile 7. bölgede ki ortağı olan Total firmalarının etkilendiği ve bahsi geçen parsel ile ilgili olarak enerji adımların da değişiklik sürecine gittikleri iddialar arasında.

BÖLGEDE SÜRMEYE DEVAM EDİYOR SONDAJ FAALİYETLERİ

Aktarılan bilgilerde haberin devamında, Total ile ENI iş birliğinin, 7. Parsel değil de yetkilerine bağlı diğer parsel alanlarından başlayacakları fikri söz konusu olabilme ihtimali bu hamlenin tamamiyle 7. parselden çekilme düşüncesine gelmediğini aktardı. Türkiye bölgede sondaj faaliyetlerini sürdürüyor, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arama yetkisini vermişti, Türkiye’ye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir