iki veya üç gün istirahat vereceğini açıkladı

Profesör Doktor Mustafa Erdoğan Sürat, şehit yakını Osman Sarıgün’ün hapse atılması yönündeki ısrarlarıyla dikkat çeken çevrelere tepki gösterirken, “Saldırı tasvip edilmez ama konu farklı yerlere de çekilmesin. Linç deniyor, Sivas olayları deniyor. Sayın Kılıçdaroğlu bana gelse, ben hekim olarak ona iş göremezlik raporu vermem. Sayın Taner Yıldız’ın halini düşünün, ne hale gelmişti yüzü.” dedi.

Terör örgütüne ‘terör örgütü değil’ derseniz tepki alırsınız Sürat konu hakkında şunları söyledi: “Bir saldırı olmuş, olmasaydı, olmamalıydı, olmasaydı iyiydi. Şahsen ben, böyle bir saldırıyı asla tasvip etmem. Burası başka ama Kılıçdaroğlu oraya hassasiyeti bildiği halde gidiyor. Ben olsaydım onun yerinde ortam böyleyken gitmezdim. Ha gidebilir mi, gidebilir. O da oraya gidiyor ve tepki oluyor. Bu tür tepkiler başka ülkelerde de olmuştur, tasvip edilmez ama olmuştur.

ABD’de bir terör örgütüne terör örgütü değil derseniz, tepkiyle karşılaşırsınız. Ben tasvip etmem ama tepkiler de olabiliyor.” Kılıçdaroğlu’na “iş göremezlik” raporu vermem Sürat, “Sayın Cumhurbaşkanı da, ‘Ben bile nereye gidip nereye gitmeyeceğime dikkat ediyorum’ diyor ki doğrudur. Bunlara dikkat etmek gerekir elbet. Çünkü huzursuzluk çıkartmanın, tahrik etmenin kimseye faydası olmaz. İsmet İnönü’ye de böyle tepkiler gösterilmişti. Bir hekim olarak soruyorum; 10 gün iş göremezlik raporu var mı?… Kemal Kılıçdaroğlu, bana gelse rapor almak istese… En fazla iki, güç günlük bir rapor veririm. Adam ayakta duramıyordur, ne yaptığını hatırlamıyordur, ona rapor verirsin.

Göz çevresinde morluk filan, tablo görmeyi engelliyorsa iş göremezlik raporu verirsin. Buna ancak iki, güç üç günlük rapor verirsin.” dedi. Gözlük kırılsaydı büyük sıkıntı olurdu ama kırılmamış Şehit Yakını Osman Sarıgün’ün yargılanmasına ilişkin sürecin normal seyrinde işlediğine vurgu yapan Sürat, şöyle devam etti: “Adamın hapse atılması için kampanya yürütmek de ne. Köylü milletin efendisi değil mi? Bir de, Sayın Bekir Bozdağ’a saldırıya bakın, Sayın Taner Yıldız’a bakın. Taner Yıldız’da durum farklıydı, haline bakın. Sayın Kılıçdaroğlu’nun darbe aldığı belli mi? Gözlüğü de kırılmadı. Gözlüğünün kırılması, ceza hukukunda dişinin kırılmasından daha ağır bir cezayı gerektiriyor.

Gözlük kırılmış olsaydı büyük sıkıntı olurdu, biz de çok daha büyük tepki gösterirdik. Gözlük bizim hukukumuzda, kaştan daha değerlidir. Demirel’e muştu ile vurmuşlardı, orada çok ciddi bir durum vardı, burnu kırılmıştı.” CHP zihniyeti kaos ister Sürat sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu CHP zihniyeti kaos ister. Maalesef bu böyle. Geçmişe bakın, 27 Mayıs’tan sonra neler yaptıklarına bakın; Demirel’in bile üzerine nasıl gittiler neler yaptılar?.. Boğaz Köprüsü’ne hayır! Bu bir organizmanın sağlıklı olduğunu mu gösterir, işte o köprü de yetmedi. İstanbul’un bir yakasından bir yakasına nasıl geçecektiniz? Sağlıklı düşünmeleri lazım ama olmuyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir