İmam oğlundan istedi

Evrensel Yol Partisi genel başkanı Metin Güler, İstanbul Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’na bir dilekçe ile başvurarak Erdoğan’ın başkanlığı dönemini hatırlatarak Erdoğan’ın İBB arşivinde bulunması gereken diplomasını istedi. Metin Güler, İBB Başkanlığına bir dilekçeyle başvurdu ve belediye arşivlerinde bulunan Erdoğan’ın eğitim bilgileriyle ilgili belgeleri istedi. Diplomayı neden istediğiyle iligli

gerekçesini de Ekrem İmamoğluna iletti.

24 Haziran öncesi diploma tartışma konusu olmuştu.

BAKIN NEDEN İSTEDİ

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce yeniden başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diploması tartışması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’ne taşınmıştı.

Diploma tartışmasını takip eden Oğuz Tolga ve Metin Güler, Türkiye’deki mahkemelerden ve Yüksek Seçim Kurulu’ndan bir sonuç alamayınca yeni bir aşamaya geçip, ellerindeki belgeleri bir dava dilekçesi ile birlikte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmuşlardı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de dava dilekçesini ve eklerini inceledikten sonra 16 Temmuz 2018 günü Metin Güler adına bir belge düzenleyerek konuyu 32372/18 dosya numarası ile aldığını onaylamıştı.

Metin Güler, 23 Haziran İstanbul seçimlerinin ardından ise yeni hamle yaptı. Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığına bir dilekçeyle başvurdu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na seslenen Güler, dilekçesinde şu ifadeleri kullandı: “Sayın Ekrem İmamoğlu Ben Evrensel Yol Partisi genel başkanı Metin GÜLER iken; 2 Mayıs 2018 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Recep Tayip Erdoğan’ın diplomasının şüpheli olduğuna dair tüm iç Hukuk yolları kapandığı için başvurdum.

2018 Yılındaki Milletvekili seçimlerinde Evrensel Yol partisinden istifa ederek; İstanbul’dan bağımsız olarak milletvekili adayı oldum. Halen parti ile bir ilişki kalmamıştır. Türkiye ve Fransa çifte vatandaşıyım. Türkiye’de (YSK, Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Yargıtay) mahkemelerine başvurarak hepsinden ret aldığımdan ve basında çıkan haberleri toplayarak Fransa’ya gelerek Strazburg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdum. Başvurum değerlendirmeye alındı.

Halen dava devam etmektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurudan sonra; Cumhurbaşkanına hakaret ettiğim gerekçesiyle tarafıma Ankara ve İstanbul’da çeşitli Mahkemelerde tarafıma Ceza ve Tazminat davası açılmış bulunmaktadır. Bu davalar nedeniyle Türkiye’ye gelememekteyim. Halen Fransa’da yaşamak mecburiyetinde kaldım.”

ERDOĞAN’IN KAPI GİBİ DİPLOMASI BUYRUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir