İngiltereye Türk Başbakan

Ve Yüzyıllarca küresel güç olmuş Eskiden ismi üzerinde Güneş Batmayan imparatorluk olan İngiltere’nin Başbakanlık koltuğuna Türk asıllı biri oturdu İngiltere’de Muhafazakar Parti’nin yeni başkanı Johnson oldu. John son bu sonuçla birlikte İngiltere’nin yeni başbakanı da seçilmiş oldu. Theresa May, 24 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamada, hem m’uhafazakar Parti liderliğini hem de başbakanlık koltuğundan i’stifa ettiğini açıklamıştı.

RAKİBİNE BÜYÜK FARK ATTI

İngiltere’de M’uhafazakar Parti’nin yeni başkanı B’oris Johnson oldu. Johnson bu sonuçla birlikte İngiltere’nin yeni başbakanı da seçilmiş oldu. 160 bin üyesi olan partinin Johnson 92 bin Hunt ise 46bin oy aldı. John son, hem parti lideri hem de başbakan olmuş oldu.

Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması sürecine verilen ad olan Brexit’in en hararetli savunucularından olan 55 yaşındaki Johnson, daha ilk açıklamasında 31 Ekim’de AB’den çıkacaklarını söyledi.

BORIS JOHN SON’IN TÜRK KÖKENLERİ

2008’de Londra Belediye Başkanı seçilen, aşırı sağa ve İngiliz milliyetçiliğine yakın fikirleriyle bilinen ve fiziksel benzerliği nedeniyle “Britanyalı Trunp yakıştırması yapılan Boris Johnson, Türk kamuoyunda ise Çankırı’ya ve Osmanlı hükümetine kadar uzanan kökenleriyle biliniyor.

D’ARBE’DEN HEMEN SONRA TÜRKİYE’Yİ ARADI

Johnson, 16 Temmuz 2016’da ise Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmiş ve sonrasında paylaştığı Twitter mesajında “Az önce Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüm ve İngiltere’nin demokratik yollarla seçilmiş hükümetlere ve kurumlara olan desteğinin altını çizdim” demişti Umarı Başbakan olması Türkiyenin hayrına olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir