İşlemlerde hız kazanma söz konusu

Gelişmeler kamuoyunun gündemine düştü zira Su-riyeli sığ-ınmacılarla ilgili kritik gelişmeler yaşanıyor alınan ilk bilgiler ise.

Yerel seçimlerin ardından Türkiye’nin büyük şehirlerinde yaşayan sı-ğınmacılara yönelik denetimlerin arttırılmasıyla birlikte sınır dışı etme işlemleri de hız kazandı.

Artan denetimlerin ardından ilk kafilede 400 sığ-ınmacı İd-lib’e geri gönderildi, denetimler daha da sıklaşacak.

Yerel seçimlerin ardından Türkiye’nin büyük şehirlerinde yaşayan sığ-ınmacılara yönelik denetimlerin arttırılmasıyla birlikte sınır dışı etme işlemleri de hız kazandı.

Göç İdaresi yetkilileri, su-ça karışanlar ve kaydı olmayanların sınır dışı edildiğini, ikamet izinlerini farklı şehirlerde alıp da başka şehirlere gelen sığ-ınmacıların ise hangi şehirlere kayıtlıysa oraya gönderildiğini söyledi.

DENETİMLE TÜRKİYE GENELİNE YAYILACAK: Sı-ğınmacılar için çalışma izni alabilmek çok zor şartlara bağlı. Son aylarda çalışma izni alabilen sı-ğınmacı sayısı yok denecek kadar az. Kaçak olarak çalışan Su-riyelilerin tespiti için çalışmalar yoğunlaşmış durumda.

Bu durum su-ç olarak kabul edildiği için yasal oturum hakkı varsa bile çalışma izni olmadan bir işte çalıştığı için sınır dışı edilen sığ-ınmacılar bulunuyor. Özellikle yerel seçimlerin ardından başlayan denetimler ülke geneline yayılacak. İlk etapta, uygulanacak cezalarla işverenin, çalışma izni olmayan sı-ğınmacıları istihdam etmemesi sağlanacak.

Bu durumun geri dönüşleri arttıracağı düşünülüyor. ON BİNLERCE SIĞ-INMACI GERİ GÖNDERİLECEK: Su-ça karışan Su-riyelilerin sınır dışı işlemleri zaten bir süredir devam ediyor. Denetimlerin arttırılması talimatını bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun verdiği iddia edildi. Belirlenen ilçelerin giriş ve çıkışlarında polis kontrollerinin de arttırılacağı öğrenildi.

İlerleyen aylarda bu yöntemlerle on binlerce sığ-ınmacının geri gönderilmesi planlanıyor. Yetkililer, sınır dışı edilen kişilerin Af-rin gibi “güvenli bölgelere” gönderildiğini söylese de İd-lib gibi aktif sa-vaş bölgesine gönderilen sığ-ınmacılar da bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir