istanbul başvurusu kabul edildi

AK Parti’den İstanbul seçimlerinin iptali başvurusu için flaş bir açıklama geldi. AK Parti’nin İstanbul seçimlerinin iptali için başvurdukları 8 ana başlıklı iddiaları YSK kabul etti.Twitter hesabından bir açıklama yapan AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel, olağan üstü İstanbul başvurusunda YSK’nın itirazlarını 8 başlıkta kabul ettiğini ve bunların araştırılmasına karar verdiğini söyledi.

Özel, kişisel twitter adresi üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi, “İstanbul seçimleri ile ilgili olarak YSK’ ya ileri sürdüğümüz 8 ana başlıktaki iddialarımız kabul edilerek araştırılmasına karar verildi.”AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yaptığı olağanüstü itiraz ve Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) ara kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

KHK’lıların durumunun, ilk defa YSK’nin gündemine geldiğini vurgulayan Abdullah Güler, Kurulun, daha önceden böyle bir konuda içtihadı ve kararının bulunmadığını söyledi. Güler, YSK’nin, KHK ile kamu hizmetinden çıkarılanların seçmen sayılmaması konusundaki iddialarıyla ilgili araştırma yapılmasına gerek görmemesinin, gelecekteki seçimlere de etki edeceğini ve içtihat oluşturacağını söyledi.

41 BİN MEMUR OLMAYAN SANDIK ÜYELERİ ARAŞTIRILACAK

YSK’ya başvurdukları esas dilekçelerinde beş başlık ve on alt başlığının bulunduğunu, bunda da özellikle sandık kurulu başkanları, sandık kurulu üyeleri ve kısıtlı seçmenlerle ilgili konuların yer aldığını anlatan Abdullah Güler, Kurul’un, 41 bin 132 seçmen ile memur olmayan sandık kurulu başkanı ve üyeleri ile iddiaya konu diğer seçmenlerin durumlarının araştırılması kararlaştırdığını bildirdi.

İL İLÇE SEÇİM KURULLARI BELGELERİ YSK’YA GÖNDERECEK

Şimdi ilgili kurumlar olan İl ve İlçe Seçim Kurullarının bilgi ve belgeleri YSK’ye göndereceğini anlatan Güler, YSK’nin de bu bilgi ve belgeler geldikten sonra beş siyasi partinin oy hakkı olmaksızın toplantısını bu deliller ışığında tekrar icra edeceğini ve son nihai kararını oluşturacağını kaydetti.

BUNLAR SEÇİMLERİN İPTALİNİ GEREKTİRECEK HUSUSLAR

İstanbul Büyükşehir seçimlerinin yenilenmesi gerektiğini belirten Abdullah Güler, şöyle devam etti:”Bizim esas Seçim Kanun’un 130. Maddesi kapsamında verdiğimiz ana dilekçemizde bu husus (KHK’lı seçmenler) yoktu. Bu ek beyan olarak verildi. Ama ana iddialarımız, itirazlarımız sandık kurulu başkan ve üyeleri, seçmen listesindeki usulsüzlükler, kısıtlı seçmenlerin oy kullanması, sandık başındaki birçok evrakın oy sayım döküm cetvelinden tutun da sandık sonuç tutanaklarına kadar birçok seçim sonuçlarını doğrudan etkileyecek evrakın usulsüz, yanlış, zincirleme bir şekilde ilçe seçim kurullarında, Büyükçekmece ve Maltepe üzerinde olduğu gibi birçok usulsüz ve yetkisiz işlemin olduğunu iddia ediyoruz. Bunların hepsi bu seçimlerin iptalini gerektirecek hususlar. Sadece KHK ile ilgili itirazımızla ilgili konu, ek bir beyan dilekçesiydi, bununla ilgili ara kararını oluşturdu. Kurul, bundan sonra esas ana itiraz konularımıza odaklanacaktır.

“İSTANBUL SEÇİMLERİNİN İPTAL BAŞVURUSU

AK Parti ve MHP İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi talepli olağanüstü itirazlarını Yüksek Seçim Kurulu’na yapmıştı. AK Parti Büyükçekmece ilçesi ile İstanbul genelinde büyükşehir seçimlerinin yenilenmesini, MHP ise Maltepe ile İstanbul genelinde büyükşehir seçimlerinin yenilenmesini talep etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir