İstanbul’un kayyumu belli oldu

YSK, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine ilişkin kararında, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını da iptal etmişti. Bu nedenle yeni başkan seçilesiye kadar İBB’ye vekalet edecek isim merak konusu olmuştu. İşte o isim belirlendi…31 Mart gecesinden itibaren başlayan İstanbul seçimleri şaibe iddiaları YSK’nın kararı ile yenilenecek.

İstanbul seçimeri itiraz süreci devam ederken AK Parti ve MHP’nin itirazına rağmen İl Seçim Kurulu CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na mazbatayı vermişti. Ancak YSK, İstanbul seçimlerinin iptali ve yenilenme kararı ile İmamoğlu’nun mazbatasını da iptal etti. Ayrıca önceki İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın da görevi yeni yeni bir mazbata alan isme devretmesi ile hukuken sona ermişti.

Bunun üzerine gözler yeni İBB Başkanı seçilesiye kadar başkanlığa kimin vekalet edeceğine çevrildi. İşte o isim belli oldu. ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı, İmamoğlu’nun yerine 23 Haziran’a kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Vali Ali Yerlikaya’nın vekalet edeceğini açıkladı. YSK’nın İstanbul seçimlerine yapılan olağanüstü itirazlarla ilgili kararını açıklamasının ardından gözler 23 Haziran’da gerçekleştirilecek seçimlere kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına kimin vekalet edeceğine çevrildi.

ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı’nın aktardığı bilgiye göre, 23 Haziran’a kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na (İBB) İstanbul Valisi Ali Yerlikaya vekalet edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir