İşte İstanbul seçiminde son durum

AK Parti’nin İstanbul seçimlerine itiraz etmesi süreci devam ederken CHP’li Kaftancıoğlu, “Bugün saat 15.00’da mazbatamızı talep edeceğiz” dedi. Kaftancıoğlu sandıktan gelen son bilgileri de verdi.

AK Parti’nin İstanbul seçimlerine itiraz etmesi süreci devam ederken CHP’li Kaftancıoğlu, “Bugün saat 15.00’da mazbatamızı talep edeceğiz” dedi. Kaftancıoğlu sandıktan gelen son bilgileri de verdi.AK Parti İstanbul seçimlerinde tespit edilen bir çok usulsüzlük nedeniyle oyların yeniden sayılmasını istemişti. Yeniden sayımın başladığı dakikalarda CHP sayımın durdurulmasını istemiş ve sayım durmuştu.

Ardından YSK aldığı kararla sayımın devam edeceği ve verilen kararın iptal edilemeyeceğini bildirdi. Sayımlar devam ederken CHP’li aday İmamoğlu ile AK Parti adayı Yıldırım arasında ki fark 29 binlerden 14 binin altına düştü. Bunun üzerine AK parti tüm sandıkların sayılmasını istedi. CHP buna şiddetle karşı çıkarak itiraz sürecinin durdurularak mazbatayı Ekrem İmamoğlu’na verilmesini istedi. AK Parti bunun üzerine tespit ettikleri belgelerle İstanbul’da hem Büyükçekmece hem de Büyükşehir de seçimin yenilenmesi başvurusunda bulunacaklarını açıkladı.Bu durum CHP’yi iyice tedirgin etti.

CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Akşener bir araya gelerek seçim sürecinin durdurulmasını isteyerek YSK’yı suçladı ve Seçim Kurullarındaki hakimlerine tehdit gibi açıklamalar yapıldı.Bunun üzerine CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Bugün saat 15.00’da CHP’li aday İmamoğlu adına mazbatayı talep edeceklerini duyurdu.

CHP’Lİ KAFTANCIOĞLU: FARK 15 BİN 119

CHP’li Canan Kaftancıoğlu, CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki güncel oy farkının ise 15 bin 119 olduğunu iddia etti.Kaftancıoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:”Şu an itibariyle İstanbul’da 31 bin 186 sandığın 30 bin 242’si sayılmış durumda. İstanbul’un Pendik, Esenyurt, Avcılar ve Maltepe ilçelerinde sayımlar devam etmekte. Bugün birkaç saat içinde bitecek. Maltepe ilçesindeki sayımlar MHP’nin başvurularıyla yavaşlatılıyor. Dün 57 sandığın kararı çıkmıştı, o sayımlarda bizlerin lehine oylar çıktığı görülüyor. 3-5 oy için, artık bu süreci bitirelim. Artık İstanbul halkı rahatlasın, farkın kapanmayacağı aşikar.

”BÜYÜKÇEKMECE’DE SAHTE SEÇMEN OLAYI

Kaftancıoğlu Büyükçekmece’de ortaya çıkan sahte seçmen olayı için ise, “Büyükçekmece ile ilgili, normalde seçim takvimine göre 17 Ocak ile 31 Ocak tarihleri arasında seçmen listeleri askıya çıkar, itirazlar yapılır, başvurular yapılır. 31 Ocak tarihi itibariyle seçmen listeleri kesinleşir. Bu seçimde de böyle oldu. İstanbul’un 39 ilçesinde de yığma, taşıma seçmen itirazları yaptık. 19 bin 502 seçmene itiraz ettik CHP olarak. 5 bin 862 seçmenin kaydı donduruldu bu itirazlarımızla. 13 bin 680 itirazımız reddedildi. O gün Büyükçekmece’ye dair de bizim itirazlarımız vardı. Biz ve AKP tarafından yasal süreç içinde 3 bin seçmene itiraz edildi. 745 seçmenin kaydı donduruldu, sonrasında da listeler kesinleşti” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir