İYİ Parti karıştı Olağanüstü kongre kararı

İYİ Parti’de yerel seçimlere 4 aydan az bir zaman kala olağanüstü kongre krizi yaşanıyor. İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı kongre kararı aldığını resmen açıkladı. İYİ Parti’nin İstanbul eski İl Başkan yardımcısı Hakan Ermemiş, İstanbul Başkanlığı’na kayyum atanması için mahkemeye dava açtı. Bu davanın açılmasının hemen ardından geçici yönetim seçimli kongre kararı aldığını duyurdu.

İl Başkanı Buğra Kavuncu, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kongreye gitme karar aldıklarını açıklamıştı. Alınan kararın ardından İstanbul İl Başkanlığından üyelere ve delegelere mesaj gönderildi. Başkanlık tarafından gönderilen mesajda İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın 22 Aralık sabah saat 10’da seçimli olağanüstü il kongresi gerçekleştireceği, eğer çoğunluk sağlanamazsa kongrenin 23 Aralık saat 10’da yapılacağı ifade edildi. Bilindiği üzere

İYİ Parti Genel Merkezinin İl ve ilçe başkanlarını atamasının ardından geçici yönetimlerin illerde 45, ilçelerde ise 30 gün içerisinde olağanüstü seçimli genel kurul yapması gerekiyor. Bu yasal sürecin tamamlanmamasından dolayı parti üyeleri mahkemeye dava açabiliyor ve kayyım talep edebiliyor. İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda yaşanan bu sürecin aynı şekilde diğer illerde de yaşandığı, dava dilekçelerinin Sulh Hukuk Mahkemeleri’ne verilmeye başlandığı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir