İyi Parti ve CHPli vekillerde Davutoğlu’nun partisine katılacağını açıkladı

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı parti ile ilgili çok ciddi bir iddiayı ortaya koydular. İddiayı ortaya koyan isim Mak araştırma şirketinin sahibi oldu. Yeni parti oluşumuna ilişkin tartışmalara katılan Kulat Twitter hesabından yaptığı “İki farklı parti olacak” açıklamalarıyla dikkat çeken MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat oldu.Oluşum içinde yer alan isimlerle temas halinde olduğunu belirten Kulat, BBC Türkçe’nin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

Ali Kulat’a göre gerek Davutoğlu ve gerekse Gül’ün destek verdiği Ali Babacan liderliğindeki girişimler, şu anda “partileşebilecek” durumda. Oluşum sahiplerinin başlangıçta bu iddiaları doğrulamadığına dikkat çeken Kulat, “Her iki tarafta da, parti girişimlerinin içinde yer alan isimlerle görüştüm, birden fazla kişiyle istişare ettim. Şu anda iki farklı oluşum var, ama ileride birleşecekler diye düşünüyorum” diyor. Kulat’ın verdiği bilgiye göre asıl amaç yeni bir parti ismi altında örgütlenmek. Ancak yeni parti kuruluşuna engel olunması olasılığına karşı da, halen seçime girme yeterliliği olan iki parti ile de temasa geçilmesi planlanıyor.

SAADET VEYA DEMOKRAT PARTİ OLABİLİRAli Kulat bu partilerin hangileri olduğu konusunda isim vermedi. Ancak kulislerde birinci seçenek olarak, genel başkanı Temel Karamollaoğlu’nun, Gül ekibini çeşitli kereler “davet ettiği” Saadet Partisi gösteriliyor. Diğer partinin ise, genel başkanıyla parlamentoda temsil edilen Demokrat Parti olabileceği ifade ediliyor. Eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ın “Yeniden Refah Partisi”nin de bir seçenek olarak düşünüldüğü, iddialar arasında.

YENİ PARTİ’DE AKP, İYİ PARTİ, CHP, ANAP, DYP’LİLER OLABİLİR

Ali Kulat, yeni oluşumlara sadece “Ak Parti’den dışlananlar” girişimi olarak bakılmaması gerektiğini belirtiyor. Eski ve mevcut AKP’lilerin yanısıra İYİ Parti, CHP içinde kendisine yer bulamayan ya da 1 Nisan’dan sonra yaşanacak iç tartışma sonucunda partilerinden kopacak olanların yanı sıra, eski ANAP ve DYP kökenli isimlerin de bu hareketin içinde yer alacağını belirten Kulat, bu oluşumların başarı şansını, yine 31 Mart seçim sonuçlarına bağlıyor: “Bugün iktidardaki baskın siyasi partinin olduğu bir ortamda kimse başarı beklemesin. Aslında bunlar, siyasette bir şekilde rüzgarın değişmesi, siyasetteki boşluk anına yönelik çalışmalar. İYİ Parti belki bakıldığında, diğer partilere kıyasla daha geride görünüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir