Japonlardan İstanbul açıklaması

Japon deprem uzmanı Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki Türkiye’de beklenen en büyük depremin 8-8,5 büyüklüğünde olmasının ön görüldüğünü söyledi. Türkiye’nin dünyada 6’ıncı sırada, metrekare başına 17’inci sırada deprem ülkesi olduğunu ancak depremdeki ölümlerde ise 3’üncü sırada olduğunu söyledi. Japon uzman “Bir Türk olarak bu durumdan utanıyorum” dedi.

6 TANE DE-PREM PLAKASI BULUNUYOR

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İnşaat Mühendisleri Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Depreme Hazır mıyız’ konulu konferans NKÜ Çorlu Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Üniversitenin inşaat mühendisliği ile mimarlık bölümü öğrencilerinin katıldığı konferansta konuşmacı olarak ise İnşaat Yüksek Mühendis Cevdet Şentürk ile deprem uzmanı yüksek mimar inşaat yüksek mühendisi Yoshinori Moriwaki katıldılar.Türkiye’de 6 tane deprem plakası olduğunu da kaydeden Moriwaki, “Anadolu’daki plakada, Afrika var, Karadeniz var. Toplam 6 tane var.

Bunların hareketleri ayrı ayrı. Anadolu’daki deprem hattı Nepal, Himalaya taraflarından başlıyor. Gürcistan’dan geliyor. Yunanistan, İtalya ve İspanya’ya gidiyor bu Kuzey Anadolu Fay Hattı. Kuzey Anadolu Fay Hattında en fazla 8 veya 8,5’e kadar deprem bekleniyor. Mesela bizimki Güney Amerika’nın Çin’den başlıyor. Amerika’ya gidiyor. Sonra Alaska, Japonya, Filipinler ve Tayvan’a gidiyor. Bu hatta 9 veya 9,5 çok büyük deprem bekleniyor. Siz bizden biraz daha şanslısınız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir