Kart kullanan vatandaşlarımızı ilgilendiriyor

Bankamatiği kullanmayanımız yoktur. Her vatandaşımız illa ki kendi kartı olmasa da eşinin, dostunun, babasının vs.. Bir şekilde yolu bankamatiğe düşmüştür veyahutta kartı kullanmıştır. Ülkemizde maalesef kredi ile banka kartı doIandırıcılığında en fazla denk gelen yöntemlerden biri olan kopyalama düzeneğine karşın nelere nasıl dikkat etmeliyiz, işlem ve kullanmak için gittiğimiz ATM’ye kartı yerleştirmeden önce neye bakmalıyız ilk neye dikkat etmeliyiz.

Ülkemizde son zamanlarda en çok karşılaşılan doIandırıcılık yöntemlerinden biri kart kopyalama oldu. DoIanndırıcılar bu yöntemde bankaların ATM’lerine yerleştirdikleri kart kopyalama düzeneğiyle, vatandaşların kart bilgilerinin kopyalayıp, hesapları da boşaltıyor.

Banka ve kredi kartı doIandırıcılığında Türkiye’de en çok karşılaşılan yöntemlerden olan kopyalama düzeneğine karşı nelere dikkat edilmeli? İşlem yapmak için gittiğiniz ATM’ye, kartınızı yerleştirmeden ilk neye bakılmalı?

DoIandırıcılar, bu düzeneği yerleştirdikleri ATM’leri kullanan vatandaşlardan hesaplarını boşaltıyor. Güvenlik güçlerinin tespitlerine göre bu düzenekte iki temel unsur bulunuyor. Bunlardan ilki ATM’lerdeki kart giriş aparatının üzerine yerleştirilen ve ATM’ye takılan banka veya kredi kartının numarasını kaydeden sistem.

ŞİFRELERİ KAMERA ARACILIĞIYLA KAYDEDİYOR: DoIandırıcıların kart kopyalamak için kullandığı düzenekte ikinci unsur ise genelde ATM’deki klavye ve tuş takımının hemen üzerine yerleştirilen kamera sistemi. Bu kamera kayıt cihazı, ATM’ye gelen vatandaşın şifresini girerken, tuş takımı görüntülerini kaydediyor.

Bu iki aparat da özel olarak dikkat edilmezse, çoğu vatandaşın fark edemeyeceği şekilde ATM’ye dışarıdan monte ediliyor. Böylece kart numarası ve şifre bilgileri ikili ve eşli olarak doIandırıcıların eline geçiyor. Türkiye’de 65 milyon kredi kartı ve 140 milyon da banka kartı olduğu hesaba katıldığında ATM’de işlem yaparken bu iki hassas bölüme özellikle dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar vatandaşları çok dikkat etmeleri konusunda titizlikle uyarıyor. Sizlerde sevdikleriniz ve arkadaşlarınız için bu değerli bilgiyi payIaşabiIirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir