Köyde ki vatandaşların talebi üzerine göl boşaltılıp kazıldı

Bitmek bilmeyen define tutkusu bu kez Gümüşhane Dumanlı Köyü’ne sıçradı. Köylülerin hafızasında kötü anıları olan dipsiz göl valilikten gerekli izinler alınarak define aramalarına açıldı. Ardından yaşananlar ise filmlere konu olacak cinsten.Herhangi bir girdi çıktı akarı olmadığı için dipsiz göl adını alan Gümüşhane’ye yaklaşık 50 km. mesafedeki göl, 2.140 metre rakım, temiz hava, harika bitki örtülü manzarasıyla dikkatleri üzerine çekiyor

ETRAFI ÇEVRİLEN ALANA KİMSE YAKLAŞTIRILMADI

İsmi açıklanmayan, sır gibi saklanan bir kişi “gölde define var” diye Gümüşhane Valiliği ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden gerekli izinleri alarak jandarmalar eşliğinde iş makineleriyle kazı çalışmalarına başlanmadan göl suyu tahliye edildi.

Günlerce bir ümit define aranırken jandarma gerekli güvenlik önlemlerini alarak bölgeye kimseyi yaklaştırmadı.

Beş gün boyunca aralıksız süren çalışmalar neticesinde herhangi bir gömüye rastlanmadı. İş makineleri kazdıkları çukurları doldurduktan sonra gölün tekrar suyla doldurularak eski haline döndürüleceği bilgisi verildi. Ancak takviye su olmadığı için bunun biraz süre alacağı belirtildi.

Köylüler faydadan çok zararı olduğu ve boğulma vakalarına neden olduğu için göl suyunun boşaltılmışken alanın toprakla doldurularak kapatılmasını istediler. Köyde ikamet eden Süleyman Dervişoğlu: “Çocukluğum burada yaylada geçti. Bu göl yüzünden sıkıntı çektik. Çocukken evlere hapsedildik ki gidip göle düşüp ölmeyelim diye. Yıllardır çocuklarımız da bizim gibi esir altında yaşadı. Çocuklarımızı eve kilitleyip hayvanlarımızın peşine gittik.

Yaylamızın tadını bir türlü çıkaramadık. Torunumu buraya getiremiyordum göle düşecek diye. Çile çekiyoruz. Burada üç evladımız hayatını kaybetti. Burada resmi kazı yaptılar. Ne aradıklarının bizim için önemi yok. Yeter ki buradaki gölü kapatsınlar. Kapattıkları gölün yerine çocuk parkı yapsınlar.” diye sitemini dile getirdi. Ortaya çıkan manzara köylüleri şaşkına çevirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir