Kral Selman harekete geçti şimdi işler karışacak

Kral Selman harekete geçti.

Suudi yönetiminde beklenmedik hamle geldi.

Kralın hareketi Prens Selman’a ağır gelecek.

Suudi Kralı ipleri topladı

Son birkaç yıldır Türkiye ye açık açık düşmanlık eden Ülkemizde büyük bir operasyona kalkışan Okyanus ötesinin kuklası haline gelen Suudi Arabistan da Kral Selman ipleri eline almaya başladı Kudüs Meselesi için görevlendirdiği oğluna görevden el çektiren Selman bakın ne yaptı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud’un Filistin-İs- rail meselesinde inisiyatifi oğlu ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’dan devraldığı, A BE D Başkanı Trup’ın İ-srail-Filistin sorununa çözüm olarak öne sürdüğü ve kamuoyunda ”Yüzyılın Anlaşması” olarak bilinen barış planını desteklemeyeceği ileri sürüldü.

A’B’D merkezli bir haber sitesinin I-srail Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, İ-srail Dışişleri Bakanlığı’nın Siyasi Araştırmalar Merkezi, Aralık 2018 tarihinde gizli olarak konuya dair bir rapor hazırladı. Hassas bilgiler içerdiği için sadece İ’srailli bazı büyükelçiler ve ulusal güvenlik yetkililerine gönderilen raporda, Kral Selman’ın Trup’ın barış planını desteklemeyeceği ve İsrail hükümeti Filistinlilere önemli bir imtiyaz vermeden İs’rail ile ilişkileri normalleştirmeyeceği belirtildi.

Raporda, meseleyi oğlundan devralan Kral Selman’ın Filistin- İ-srail sorununa dair Suudi politikasını tekrar, Kral Abdullah tarafından 2002 yılında Arap Birliği Zirvesi’nde sunulan ve 1967 sınırlarının içinde başkenti Doğu Kudüs olacak bağımsız bir F-ilistin devletinin kurulmasını öngören Arap Barış Girişimi ile uyumlu geleneksel politikaya geri döndürdüğü vurgulandı.

Haberin sahibi deneyimli İsrailli gazeteci Barak Ravid’e konuşan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ”Geçen yıl, Suudi Arabistan ile önemli bir ilerleme sağlanabileceğine dair fırsat penceresi açıldığı yönünde bir his vardı. Böyle bir başlangıç olsa bile, şimdilik pencere kapalı” ifadelerini kullandı.

Haberde, 14 Ocak’ta Riyad’da A BD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Kral Selman arasında geçen görüşmeye aşina A B’Dli bir yetkili, Kral’ın görüşmede verdiği mesajın, gizli raporun vardığı sonucu sadece güçlendirdiğini belirtti.

Kral Selman’ın, özellikle Doğu Kudüs’ün başkent olmasıyla ilgili Filistinliler’in taleplerini karşılamadığı takdirde, Trup’ın barış planını Suudi Arabsitan’ın desteklemeyeceğini Pompeo’ya ilettiği ileri sürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir