Lab’rador kararı ile ordu ile ilişiği kesildi

Türk Si’lahlı Kuvvetlerin de yaşanan iIginç bir oIay.

Uz’man Çav’uş nöbet TSK’nın köpeğine çarpınca olanlar oldu.

Uz’man Ça’vuş Nuri Torun Su’riye sınırında görev yapmaktaydı.

Askeri araçla, askeriyeye ait ma’yın arama köpeğine çarptı.

Ağır ya’ralanan Labrador cinsi köpek oI’dü. Torun, ‘askeri eşyanın tah’rip olması’ su’çundan mah’kûm oldu. Kö’peğin ö-lü’müyle oluşan 3 bin 500 TL’lik Hazine zararını da ödeyen çavuşun TS’K ile ilişkisi de kesildi.

KİLİS-Su’riye sınırındaki İnanlı Ka’rakolu’nda görev yapan Uz’man Ça’vuş Nuri Torun’un (28) 6 yıllık askerlik görevini sona erdiren olay 4 Kasım 2015 sabahı yaşandı. Torun, o gün saat 07.30’da Land Rover araçla askerlerin nöbet değişimlerini yaptı.

Dönüşte, nöbeti sona eren askerleri araca alan Torun, karakola doğru yola çıktı. Saatte 35-40 kilometre hızla giderken yolun karşısında bir köpeğin olduğunu fark etti. Yaklaşan aracın sesinden ürken mayın arama köpeği, sevk ve idarecisi olan Veteriner U’zman Ç’avuş Y. G.’ye doğru hareket etmeye başladı.

Torun, köpeğin yoldan çıktığını düşünerek aracı durdurmadı. Ancak saniyeler sonra köpeğin aracın altında kaldığı anlaşıldı. Ağ’ır ya’ralanan köpek kurtarılamadı.

AS’Lİ KU’SURLU GÖRÜLDÜ: Askeri savcılık olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Hazırlanan idari tahkikat heyeti raporuna göre, Torun’un askeri araç ehliyeti yoktu. Yine Torun, kendisine zimmetli olmayan aracı kullanmıştı. Raporda Torun, birinci derecede ku’surlu bulundu.

Bilirkişi olarak görevlendirilen polis memuru İsmail Çelik raporunda, Torun’a herhangi bir s’uç atfetmedi. Soruşturma sonrası Torun’un, Askeri Ce’za Kanunu’ndaki ‘emre i’taatsizlik’ ve ‘askeri eşyanın özürsüz ha’rap olmasına sebebiyet vermek’ su’çlarından ce’zalandırılması istendi.

Torun hakkında dava Kilis 3. Asliye Ce’za Mah’kemesi’nde açıldı. Yargılama aşamasında savunma yapan Torun şunları kaydetti: “Sivilde araç ehliyetim var, askeri araç ehliyetim yok. Kendimce bir inisiyatif kullanarak askeri aracı alıp nöbet değişimine gittim.

Nöbet değişimini sorunsuz hallettik. 30-35 kilometre ile seyir ediyordum. İleride başıboş bir köpek gördüm. Sol taraftaydı, sonradan sağa manevra yaptı. Ben geçerken, tekrar sola doğru geçmeye başladı. Aracın önü uzun olduğu için ben köpeği göremedim. Sonradan bir ses duydum. Araç sarsıldı. Durup baktığımda köpeğin ez’ilmiş olduğunu gördüm. Köpeğin ö’Imesinde kusurum yok. Bu nedenle kamunun uğramış olduğu 3 bin 500 TL’lik zararı ödemek istemiyorum.”

ÜSTÜNE MAH’KUMİYET DE ALDI: Mah’keme yargılama sonrası kararını 25 Ekim 2018’de açıkladı ve Torun’a, ‘Emre i’taa’tsizlikte ısrar’ su’çundan 25 gün ha’pis ce’zasına hü’kmetti. Mah’keme, bu ce’zaya ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Torun’a, ‘askeri eşyanın özürsüz harap olmasına sebebiyet vermek’ su’çundan ise 3 ay 10 gün ha’pis ce’zası çıktı. Mah’keme bu ce’zayı 2 bin TL’lik adli paraya çevirdi. Mah’keme ayrıca Torun’un, öI’en köpek nedeniyle oluşan 3 bin 500 TL’lik hazine TSK’dan attıran labrador kararı zararını da ödemesine karar verdi. Mah’kemenin kararı, 17 Ocak 2019’da kesinleşti.

AV. AKKUŞ: KARAR DOĞRU DEĞİL: Asker kökenli avukat Erkan Akkuş ise kararın yanlış olduğunu belirterek “Kanunun yorum yoluyla genişletilmesi yasağına aykırıdır bu işlem” dedi. Av. Akkuş açıklamasının devamında “Kamu mallarından olup mülkiyeti devlete ait ve fakat kullanılması sil’ahlı kuvvetlere bırakılmış mallar askeri eşyadır.

Köpek bir canlıdır eşya değildir. Herhangi bir helikopter ka’zası sebebiyle askerlerin tak’sir ile ö’l-ünme sebep olan pilotlar görevine devam ederken, bir köpeğin tak’sir ile ö-l’ümüne sebep olma Uz’man Erbaş Kanuna göre atılma NEDENİ olamaz” dedi. Ve sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir