Lavabolarda bulunan deliğin işlevi

Bilimin kaynağı meraktır. Merak iyidir. Dedikoduyu değil, ilmi merak iyidir. Ben de evde gözüme takılan hem de her gün takılan bir şeyi merak eder oldum. Lavabodaki üst deliği. Yıllardır öylece duruyor. Ne diye yapmışlar diye merak eder oldum. Epey araştırdım. Bilenleriniz mutlaka vardır. Yine de benim gibi merak edenlere açıklamak isterim. En azından hayatımızdan bir soru işareti kalkar umuduyla.

ESKİDEN YOKTU

Çok eskiler bilir onların zamanındaki lavabolarda böyle bir delik yoktu. Birisi akıl edip koymuş. Öyle anlaşılıyor ki bir sorun çıkardığı için düşünülmüş. Sıkı durun açıklıyorum.

Olur ya evi terk eder, döndüğümüzde açık unuttuğumuz çeşmenin sürekli akan suyu tıkanan lavabodan eve taştığını görürüz. 24 saat su akmadığı dönemlerde açık unutulan musluklar yan odada da olsak mutfakta akmaya başlayınca lavabodan eve taşabilir. Tabi lavabonun akarı tıkalıysa veya iyi değilse. İşte bu sorunlarla başa çıkmak için bu delik konmuş. Lavabo tıkalı da olsa su buradan tahliye olsun evi su basmasın diye.

Hiç gerek yok, diyenleri duyar gibiyim. Ama kaza bu. Olmaz, olmaz bir kere başınıza gelir her şey mahvolur. Hatta elektrik suya karışırsa ölümcül dahi olabilir. Tedbir iyidir.Bazı filmlerde yabancı ülke vatandaşlarının ellerini yüzlerini bol suyla yıkamak için alt deliği bilerek tıpayla kapadıklarını hatta bebeklerinin popolarını yıkadıkları izlediğimiz olmuştur.

İnsanlık hala karadeliği açıklayamazken ben lavabo deliğinin ne işe yaradığı bir çırpıda açıklamanın rahatlığını yaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir