Macron’dan Beklenmedik Karar

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un istifasını isteyen “Sarı Yelekliler” başkent “Paris”‘te sokakları doldurdu. Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ettiği protestolarda eylemciler ile güvenlik güçleri arasında sık sık çatışmalar yaşandı.Dünyaca ünlü markalar protestocuların yağma yapmaları ihtimaline karşı mağazaların vitrinlerini tahtalar ile kapattı. Geçtiğimiz hafta göstericiler bazı vitrinleri kırıp mağazaları yağmalamıştı.

Ülke genelinde protestolar sebebiyle çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybederken 780 kişi yaralandı. Polisin sert müdahalesinin oldukça dikkat çektiği eylemler sonucunda 794 kişi gözaltına alındı. Fransa’da devam eden Sarı Yelekliler eyleminden ilk sonuç alındı. Fransa, 2019 yılındaki akaryakıt zammından vazgeçti. Fransa’da ateşli bir şekilde devam eden sarı yelekliler eyleminde protestolar sonucu 6 aylığına askıya alındığı açıklanan akaryakıt zammından vazgeçildi. Fransa ulusal basını Elysee’nin kaynaklarına dayandırılan haberde 2019 yılı için hedeflenen akaryakıt zamları kaldırıldı.

Bugün Ulusal Meclis’te Başbakan Edouard Philippe yaptığı açıklamalarda, akaryakıt zamları ile ilgili alım gücünden daha iyi çözümler bulunmaması halinde kararın iptal edileceğini ifade etmişti. Başbakan Edouard Philippe, dün yaptığı konuşmada ise sadece gaz zamları değil, bunların yanında doğalgaz ve elektrik zamlarının da askıya alınacağını ilan etmişti. Ne olmuştu? Fransa’da 17 Kasım tarihinde akaryakıt zamanlarına yönelik şartların kötüye gitmesine tepki olarak vatandaşların sarı yelekler adını verdikleri eylemler ile Fransa’da son dönemlerdeki en şiddetli ve büyük çaplı protestosu olarak tarihe geçti. Kaynak: Fransa akaryakıt zammından vazgeçti!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir