Makarna yerken yaptığı hatayı doktoru aktardı

Henüz 20’li yaşlardaydı uykusunda yediği makarna sebebiyle son nefeslerini verdi, makarna sebebiyle yaptığı hatayı ise doktoru bildirdi.Journal of Clinical Microbiology’de 2008’de açıklanan bir raporda akşam yemeği yedikten saatler sonra vefat eden birinden bahsedilmişti. On yıl geçti; ama olay gizemini korumaya devam etti. Olayın ayrıntıları yeniden gündeme geldi

MAKARNANIN ETKİSİNİ AÇIKLADI

You Tube’den Dr. Bernard tarafından videoya çekilerek anlatılan olay milyonlarca izleyici tarafından izlendi.

Videoya çekip tekrar gündeme getirme gerekçesi olarak da bu tarz istenmeyen olayların bir daha yaşanmaması olduğunu açıkladı.20 yaşındaki Belçikalı bir öğrenci salçalı makarnayı fırında ısıtarak yedi. Öğrencinin makarnayı beş gün boyunca oda sıcaklığında beklettikten sonra yediği tespit edildi. A.J. adlı öğrenci makarnayı yer yemez spor yapmak için evden dışarıya çıkar. Bir saat geçer. Başı ağrıdığı, vücuduna kramplar girdiği için kendini iyi hissetmeyince A.J. eve döner. İshal olur ve kusar. Buna rağmen acile gitmez; su içmekle yetinir.

Gece uyur; fakat uyanamaz. A.J. uyanmayınca anne ve babası merak ederek yatağına giderler. Oğullarının hareketsiz yattığını, ölmüş olduğunu anlarlar. Yapılan otopside ölüm sebebinin “Bacillus cereus” adındaki bakteriden kaynaklı gıda zehirlenmesi olduğu tespit edildi. Bakterinin karaciğeri iflas ettirerek ölüme neden olduğu açıklandı.

Dr. Bernard: “Hemen herkes makarna yiyor. Bir ya da iki gün bekletirseniz pasta zarar vermez. Ancak makarnayı birkaç saatten fazla dışarıda bekletirseniz tehlikedesiniz. Zaten makarna çok kötü kokmaya başlıyor,” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir