Mansur Yavaş’tan beklenmedik seçim açıklaması Hata yaptık

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığını yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi, geçtiğimiz günlerde Parti Meclisi’nde yapılan oylamanın ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Mansur Yavaş’ın ismini açıkladı. 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde Mansur Yavaş, İyi Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından desteklenecek. Bilindiği üzere yapılan ittifak görüşmeleri çerçevesinde İYİ Parti’nin Ankara’da aday çıkarmayacağı açıklanmıştı.Ankara’da aday gösterilen Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin Yeniçağ Gazetesi yazarlarından Ahmet Takan’a açıklamalarda bulundu. Gazeteci-yazar Ahmet Takan, Mansur Yavaş ile yaptığı görüşmeyi köşe yazısında kaleme aldı.

HATALARIMIZ OLDU 2019’da yapılacak yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Mansur Yavaş, bir önceki yerel seçimlerde bir sürü hatalarının olduğunu fakat bunları şimdi kamuoyuna açıklayamayacağını belirtti. Eski hatalarından ders aldıklarını ifade eden Mansur Yavaş, bunları ortadan kaldıracak şekilde hazırlandıklarını, işi şansa bırakmayacaklarını, var olan eksiklerle ilgili ise genel başkanları (Kılıçdaroğlu ve Akşener) ziyarette bulunacağını ve bu eksiklikleri sunacağını ifade etti. Mansur Yavaş, 1955 yılında Ankara’nın Beypazarı ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Beypazarı’nda gördü. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanarak öğrenimine devam etti.

13 yıl süresince serbest avukatlık yaptı. 18 Nisan 1999 seçimlerinde MHP’den aday olup %51 oy oranıyla 8,500 oy alarak Beypazarı Belediye Başkanı oldu.  18 Nisan 2004 seçimlerinde %55 oy oranı ve 11 bin oy alarak yeniden Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, 29 Mart 2009 tarihinde yapılmış olan yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu. Ancak %27 oy aldı 3. oldu.  Ardından 2014 yerel seçimleri’nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve parti meclisi toplantısında da aday oldu. 2014 yerel seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu.Seçimi çok az farkla kaybetmiştir. 2016 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’den istifa etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir