Maruz kaldığı tokada inat ağzına çay sürmüyor

İnadın böylesi görülmedi. Askerlik yaptığı dönemde yaşadığından dolayı elli beş yıldır inadını çay içmeyerek sürdürüyor Kilisli Mustafa Berksözlü. “Beni idam sehpasına çıkarsalar, çay içmezsen seni asacağız deseler, o çayı içmem.” diyor. Yemenicilik yaparak yaşamını idame ettirdiği yetmiş beş yaşındaki Kilisli Mustafa Berksözlü: “Sivil hayatta o zaman çayın bardağı yirmi beş kuruş, askerde ise on kuruş, şekeri kerpeten ile kesip atıyorlar

SEHPAYA ÇIKARTIP İP GEÇİRSELER İÇMEM

Şekeri az attıkları için çay çok acı oluyor. Benden iki ay kıdemli askere komutanım bana az fazla şeker at 25 kuruş vereyim dedim.

Nereli olduğumu sordu, söyleyince ‘kantine kafanı uzat’ deyince ben de uzattım, bana ‘senin baban muhtar mı, sende sarı öküz parası mı var’ diyerek beni tokatladı. Ben de bir arkadaşım ile birlikte askerden firar etme kararı verdik. 15 dakika sonra firardan vazgeçtim. Kendi kendime ‘sen bu çayı içersen insan değilsin’ dedim, o günden beri ağzıma çay koymadım.” diyerek bitmeyen kırgınlığını dile getirdi.

Önüne çay dışında ne gelirse içebileceği dile getiren Kilisli Mustafa berksözlü: “Misafirliğe gittiğimde de çay içmem, hiçbir yerde, kahve içeriz, su içerim, meşrubat içerim; ama çay içmem. Evde hanım çay bardağını önüme koysa o bardağı yere atar kırarım. Beni idam sehpasına çıkarsalar, çay içmezsen seni asacağız deseler, o çayı içmem. Asın derim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir