mazbata iptal edilecek mi

Milliyetçi Harekat Partisi ve Ak Partili yetkililerin büyük tepkisine sebep olan olağanüstü itiraz” süreci sürerken, İstanbul İl Seçim Kurulunun kendinden beklenmedik bir şekilde mazbatayı Millet İttifakı adayı olan Ekrem İmamoğlu’na vermesi herkesin tepkisini toplamıştı Kurul’un bugün veya yarın başvuruyu görüşeceği kararda seçimin yenilenmesi çıkarsa İmamoğlu’nun mazbatası da iptal edilmiş olacak.

İtiraz süreci devam ederken oy olarak seçimi önde tamamlayan Ekrem İmamoğlu, mazbatasını alarak devir teslim töreni ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başladı. Ancak YSK seçimin iptaline karar verirse İmamoğlu’nun mazbatası da iptal edilecek.

BÜYÜKÇEKMECE MALTEPE VE İSTANBUL İTİRAZLARI GÖRÜŞÜLECEK

AK Parti, Büyükçekmece’nin dışında İstanbul genelinde de seçimin iptali için önceki gün Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmuştu. Hakimlere 3 bavul dolusu kanıt sunulurken, benzer bir başvuru Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı MHP’den de geldi.MHP, hem Maltepe ilçesinde hem de İstanbul genelinde seçimlerin tekrarı için YSK’ya başvurdu. YSK’nın hem AK Parti’nin hem de MHP’nin başvurularını değerlendirip bir karar vermesi bekleniyor. Seçimin iptaline karar verilmesi halinde İstanbullular 2 Haziran’da bir kez daha sandık başında olacak.

SON VERİLERE GÖRE İSTANBUL ADAYLARININ ALDIĞI OY

Öte yandan YSK’nın son oyların tamamlandığı Maltepe tutanağı ile seçimde Saadet Partisi Adayı Necdet Gökçınar 103 bin 364, Bağımsız Türkiye Partisi Adayı Selim Kotil 27 bin 87, Türkiye Komünist Partisi Adayı Zehra Güner Karaoğlu 10 bin 349, Vatan Partisi Adayı Mustafa İlker Yücel 15 bin 428, Demokrat Parti Adayı Ersan Gökgöz 22 bin 268, Demokratik Sol Parti Adayı Muammer Aydın da 30 bin 884 oya ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir