mazbata vermezseniz dolar..

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 31 Mart seçimlerinden bu yana 15 gündür İstanbul’da mazbata bekliyor. Oy sayımlarının uzaması ve Yüskek Seçim Kurulu’nun (YSK) başvuruları değerlendirmeye devam etmesi CHP’de tepkilere neden oldu.

Maltepe’de oyların sayıldığı Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, dolar ve euronun yükselişinin Ekrem İmamoğlu’na mazbata verilmemesiyle alakalı olduğunu söyledi.

GÜVENİMİZ YOK OLUYOR

CHP’li Özkoç yaptığı açıklamada, “YSK’ya karşı güvenimiz yok oluyor. YSK kanun dışı davranıyor. Maltepe’deki memurlar kendilerine gelen baskılara direnemeyerek, bu seçimin yavaşlatılmasına neden oluyorlar.

KÖTÜ GİDİŞE BİR DUR DENSİN

Artık mazbatayı Ekrem İmamoğlu’na verin. Türkiye rahat bir nefes alsın. Ve dolarda yükselen, euroda yükselen ekonominin kötü gidişine bir dur densin. Bunu artık seslendirin.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Maltepe’de ilçe bazında tüm oyların yeniden sayım süreci, yerel seçimden 15 gün sonra devam ediyor. İlçe Seçim Kurulu, yeniden sayımı gerçekleştirilen 400 sandık ile ilgili iptal kararı verdi. Sayımın hızlanması için oluşturulan sandık kurullarının sayısı düşürülürken, o sandık kurullarının saydığı oylar da yeniden sayılacak.

Maltepe İlçe Seçim Kurulu, oy sayımına ara verdi.

Kurul, yeniden sayımı yapılan 400 sandık ile ilgili iptal kararı verdi.

12 sandık kurulu, toplam 1089 sandıktan 919’undaki oyların tamamını yeniden saymış ve geriye 170 sandık sandık kalmıştı.

AK Parti ve MHP’li üyelerin itirazı üzerine ilçe seçim kurulu toplantı yaptı. Verilen kararda, “Işlemlerin hizlandırılması için sayım terminali kurulmamasına, kurulmuş olan sayım terminallerinin devam etmemesine karar verildi” denildi.

Karara 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı muhalefet şerhi koydu. Kararla, 2 sandık kuruluna ilave olarak oluşuutrulan 10 sandık kurulunun yaptığı işlemler iptal edildi.

Sadece başta oluşuturlan 2 sandık kurulunun yaptığı sayımların geçerli olmasına karar verildi. İlerleyen süreçte de sayımı bu iki sandık kurulunun yapmasına hükmedildi.

Karar ile 1089 sandıktan 570’inin yeniden sayımı bekleniyor.

AK Parti, Istanbul seçimi ile ilgili olağanüstü itiraz başvurusu için Maltepe sayımınn tamamının bitmesini bekliyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, hazırlıkları büyük oranda tamamladiklarının belirterek, “Çok kısa bir zamanda, dilekçe ve eklerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edeceğiz” ifadesini kullandı.

İstanbul’da sayım süreci sürerken, dün Ankara’da da YSK pazar mesaisi yaptı. HDP, haklarında kanun hükmünde kararname kararı bulunduğu için mazbataları verilmeyen belediye başkan adaylarına ilişkin seçimin tekranını istemişti. YSK, HDP’nin 6 ilçeye ilişkin itirazları ve taleplerini değerlendirdi ancak herhangi bir karar vermedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir