mazbatanın akibeti

AK Parti’nin, YSK’ya “olağanüstü itiraz” süreci sürerken, İstanbul İl Seçim Kurulu mazbatayı CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na verdi. AK Parti’nin, YSK’ya “olağanüstü itiraz” süreci sürerken, İstanbul İl Seçim Kurulu mazbatayı CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na verdi. Kurul’un bugün veya yarın başvuruyu görüşeceği kararda seçimin yenilenmesi çıkarsa İmamoğlu’nun mazbatası da iptal edilmiş olacak.

İtiraz sürecinde oyların yeniden sayıldığı Maltepe’de tüm sandıklarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ait oy pusulalarının sayımı tamamlandıktan sonra İlçe Seçim Kurulu, ıslak imzalı tutanakları birleştirerek bunu İl Seçim Kurulu’na teslim etti. İstanbul Adliyesindeki İl Seçim Kurulunda son hali verilen birleştirme tutanağına göre İstanbul’da CHP’li Ekrem İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765 AK Partili Binali Yıldırım ise 4 milyon 156 bin 36 oy aldı. Aradaki fark tam olarak 13 bin 729 oldu.

Maltepe sonuçlarını alan Seçim Kurulu İl birleştirme tutanağının hazırlanmasının ardından CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almak üzere İstanbul Adliyesine davet edildi. Adliye binasına saat 16.30’da gelen İmamoğlu, mazbatasını aldı.

GÖZLER ŞİMDİ YSK’DA

İtiraz süreci devam ederken oy olarak seçimi önde tamamlayan Ekrem İmamoğlu, mazbatasını alarak devir teslim töreni ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başladı. Ancak YSK seçimin iptaline karar verirse İmamoğlu’nun mazbatası da iptal edilecek.

BÜYÜKÇEKMECE MALTEPE VE İSTANBUL İTİRAZLARI GÖRÜŞÜLECEK

AK Parti, Büyükçekmece’nin dışında İstanbul genelinde de seçimin iptali için önceki gün Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmuştu. Hakimlere 3 bavul dolusu kanıt sunulurken, benzer bir başvuru Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı MHP’den de geldi.MHP, hem Maltepe ilçesinde hem de İstanbul genelinde seçimlerin tekrarı için YSK’ya başvurdu. YSK’nın hem AK Parti’nin hem de MHP’nin başvurularını değerlendirip bir karar vermesi bekleniyor. Seçimin iptaline karar verilmesi halinde İstanbullular 2 Haziran’da bir kez daha sandık başında olacak.

SON VERİLERE GÖRE İSTANBUL ADAYLARININ ALDIĞI OY

Öte yandan YSK’nın son oyların tamamlandığı Maltepe tutanağı ile seçimde Saadet Partisi Adayı Necdet Gökçınar 103 bin 364, Bağımsız Türkiye Partisi Adayı Selim Kotil 27 bin 87, Türkiye Komünist Partisi Adayı Zehra Güner Karaoğlu 10 bin 349, Vatan Partisi Adayı Mustafa İlker Yücel 15 bin 428, Demokrat Parti Adayı Ersan Gökgöz 22 bin 268, Demokratik Sol Parti Adayı Muammer Aydın da 30 bin 884 oya ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir