Merkelden Türkiye’ye Bunu yapacağız..

Almanya Şansölyesi Merkel Boyundan büyük bir açıklama yaptı Türkiye karşısında aciz duruma düşen Yunanistan ve Güney Kıbrıs rum kesimi Yardıma koşmaları için soluğu Ablaları Angela Merkelin yanında aldı Türkiyeyi durdurmaları için Merkele bakın neler söylediler Avrupa Birliği Ülkesi olan Romanyanın Sibiu kentinde yapılan gayri resmi Avrupa Birliği liderler zirvesinin en önemli gündemlerinden bir tanesi de Ülkemiz ile Güney Kıbrıs Rumlatı arasında tansiyonun yükselmesi oldu

MERKEKE TÜRKİYE’YE GÖZ DAĞI VER BASKISI

Zirve sonrasında basın mensuplarının karşısına geçen Almanya Başbakanı Angela Merkel konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zirvede Rum lider Nikos Anastasiadis’in yaptığı sunumla ilgili değerlendirmelerde bulunan Merkel, “Anastasiadis bizden Türkiye ile temas olduğu zaman Kıbrıs’ın çıkarlarını savunmamızı istedi. Biz de bunu yapacağız” dedi.

GERİLİM ARTIYOR

Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) tek taraflı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge’de (MEB) hidrokarbon arama faaliyetleri yürütmesi sonrası harekete geçmiş, kendisinin ve KKTC’nin haklarını korumaya yönelik, Fatih gemisinin 3 Mayıs-3 Eylül arasında Baf’ın batısındaki bölgede sondaj faaliyetleri yürüteceğini duyurmuştu.

“TÜRKİYE’YE YAPTIRIM UYGULANSIN”

Bu gelişmenin ardından Rum ve Yunan liderler Türkiye’yi uluslararası arenada şikayet etmeye başladı. Hatta Rum lider Nikos Anastasiades Romanya’daki zirvede Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını talep edecek kadar ileri gitti.Almanya Başbakanı Angela Merkel, Romanya’daki AB zirvesinin ardından yaptığı açıklamada Rum lider Anastasiadis’in kendilerinden Türkiye’ye karşı Kıbrıs’ın çıkarlarını savunmasını istediğini, kendilerinin de bunu yapacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir