Meteoroloji vatandaşları kar için uyardı

Kar için vatandaşlarımıza uyarı geldi;

Meteoroloji’den son dakika kar yağışı ve uyarıları art arta geldi,

İstanbul’da özellikle son 2 gündür soğuk hava yaşandığı için vatandaşlar kar mı geliyor diye meraklandı.

KAR YAĞACAK MI İSTANBUL DA YAĞACAK MI : Son günlerde yaşanan soğuk hava dalgaları neticesinde kar yağışı yağıp yağmayacağı merak konusu oldu. Konuyla ilgili Meteoroloji’den açıklama geckmedi. İşte Meteoroloji’den gelen 5 günlük hava durumu raporu.. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Bütün bölgeler parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Çanakkale, Kütahya, Afyonkarahisar ve Muğla çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak,

Marmara’nın kuzey ve doğusu, Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeyi, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyi ile Kütahya ve Isparta çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların Sakarya’nın iç kesimleri ile Mersin çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzey kesimleri ile Marmara’nın kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın, genellikle doğu ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile Doğu Akdeniz kıyılarında kuvvetli (40-70 km/sa) ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-90 km/sa) esmesi bekleniyor.

YAĞIŞ KUVVETLİ OLACAK : Yağışların Sakarya’nın iç kesimleri ile Mersin çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması(21-50 kg/m2) beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekiyor. KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile Doğu Akdeniz kıyılarında kuvvetli (40-70 km/sa) ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-90 km/sa) esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA DURUMU NASIL OLACAK , MARMARA: Çok bulutlu, kuzey ve doğusu ile Çanakkale çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Bursa’nın güney ve doğusunun yüksekleri ile Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (40-70 km/sa) esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Trakya ile bölgenin doğu kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

BURSA 6 DERECE: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, güney ve doğusunun yüksekleri yer yer yoğun olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı. ÇANAKKALE 8 DERECE: Çok bulutlu ve yağmurlu. İSTANBUL 7 DERECE: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu. KIRKLARELI 7 DERECE: Çok bulutlu, gece saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu. EGE: Çok bulutlu, Kütahya, Afyonkarahisar ve Muğla çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın, Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli olarak (40-70 km/sa) esmesi bekleniyor. Gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

AFYON KARAHİSAR 6 DERECE: Çok bulutlu, akşam saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu. İZMİR 10 DERECE: Çok bulutlu. MANİSA 8 DERECE: Çok bulutlu. MUĞLA 12 DERECE: Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı. AKDENİZ BÖLGESİ: Parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Mersin çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın Doğu Akdeniz kıyılarında doğu ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Gece saatlerinde Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

ADANA 13 DERECE: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı. ANTALYA 16 DERECE: Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı. BURDUR 10 DERECE: Çok bulutlu ve öğle saatlerinde yağmurlu. HATAY 10 DERECE: Parçalı çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı. İÇ ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikkle yağmur, bölgenin kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor. ANKARA 8 DERECE: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu.

CANKIRI 7 DERECE: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu. KIRIKKALE 9 DERECE: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu. KONYA 9 DERECE: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu. BATI KARADENİZ BÖLGESİ: Çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyı kesimlerinde yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. BOLU 3 DERECE: Çok bulutlu, yükseklerinde yer yer yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı. DÜZCE 8 DERECE: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu.

SİNOP 9 DERECE: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu. ZONGULDAK 8 DERECE: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu. ORTA ve DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz ile zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyı kesimlerinde yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. AMASYA 9 DERECE: Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu. ÇORUM  6 DERECE: Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu.

SAMSUN 9 DERECE: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu. TRABZON 9 DERECE: Çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu. DOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra güney kesimleri, zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle karla karışık yağmur ve kar, Şırnak, Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur, zamanla karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. ERZURUM-2 DERECE: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren kar yağışlı. KARS -2 DERECE: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren kar yağışlı. MUŞ 0 DERECE: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışlı. VAN 3 DERECE: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir