Mustafa Akıncıdan ikinci açıklama

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Pınarı Harekatı ve Kıbrıs Barış Harekatı için söylediği sözler hakkında yeni bir açıklama yaptı. “Sosyal medya üzerinden birkaç gün önce belirttiğim görüşler, inandığım samimi düşüncelerimdir. Ne var ki bu düşünceleri doğru anlamak yerine, haksız ve orantısız eleştiriler yapılmış, bunun da ötesinde sosyal medya aracılığı ile organize biçimde iğrenç küfür ve tehditlerle dolu saldırılar gerçekleştirilmiştir

DÜZEYSİZLİK VURGUSU YAPTI

Düzeysizlik halen devam etmektedir” diyen Akıncı şunları kaydetti; “Türkiye’nin çok çektiği t-rör belasından kurtulması kuşkusuz hepimizin ortak arzusudur. Bunu çeşitli olaylarda her vesileyle vurguladık.

Bununla birlikte, Suriye topraklarında 10. yılına girmek üzere olan savaşların da artık son bulmasının zamanıdır görüşündeyim. Burada ve bölgedeki tüm halkların barış ve huzur içinde yaşayabilecekleri bir düzeni diyalogla kurmaları kaçınılmazdır. Suriye’nin toprak bütünlüğü içerisinde kendi sınırlarına sahip çıkabileceği, Türkiye’nin de kendi sınırlarını güvende hissedebileceği bir durum yaratılması elzemdir.

SÖZLERİNİN ARKASINDA OLDU

Bu çerçevede daha önce de vurguladığım gibi Türkiye ve Suriye arasında ilişkilerin yeniden tesis edilmesinin gerekliliği ortadadır. Diplomasi ve diyalog tam da bunun için gereklidir. Aynı çerçevede, diğer bölge ülkeleri ile ve AB ile ilişkilerini geliştiren bir Türkiye çok daha güçlü olacaktır inancındayım. Bu anlamda ifade ettiğim diplomasi ve diyalog ihtiyacının terör örgütleri ile diyalog çağrısı olarak yansıtılıp bunun üzerinden siyaset yapılması çarpıtmadan öte bir şey değildir.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Türkiye’nin kendi sınırlarını güvende hissedebileceği bir durum yaratılması elzemdir” dedi. “Bilinçli olarak konuyu çarpıtıp tırmandıranları bir an önce sağduyuya davet ederim” diyen Akıncı, Barış Pınarı ve Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili yaptığı açıklamalar ile ilgili oluşan tepkiye yazılı olarak cevap verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir