Mutabakata ilişkin detaylar açıklandı

Cumhurbaşkanı Er’doğan, günübirlik çalışma ziyareti için gittiği Ru’sya’nın Soçi kentinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Toplantınına ardından Başkan Erdoğan ve P’utin, Suriye ilgili alınan tarihi kararları duyurdu. İşte Türkiye ile Rusya arasında varılan 10 maddelik Su’riye mutabakatı:1. Her iki taraf S’uriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafaza ve Türkiye’nin milli güvenliğin korunmasına olan bağlılık teyit ederler.

O MADDE ŞAŞIRTTI

2. T-r-rizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3. Bu çerçevede,Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir. 4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren,Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları,Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına,Y’PG unsurları ve sil-hlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rusortak devriyeleri başlayacaktır.

6. Münbiç ve Tel Rıfat’tanbütün Y’PG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır. 7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır. 8.Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır. 9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetimve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir. 10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Su’riye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir