MYK kararı açıklandı: HDP yine İmamoğlu dedi

HDP, bugün toplanan MYK’da, 23 Haziran’da CHP ve İYİ Parti adayı Ekrem İmamoğlu’nu destekleme kararı aldı.Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerini yenileme kararının ardından partilerde 23 Haziran için hazırlık başladı. 31 Martta bir çok büyükşehirde olduğu gibi PKK’nın siyasi uzantısı HDP Ankara ve İstanbul’da CHP-İYİ Parti adaylarını desteklemişti.

Peki 23 Haziran’da HDP nasıl tavır sergileyecekti? YSK’nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararının ardından bugün olağanüstü gündemle toplanan Merkez Yürütme Kurulu’nda HDP, İstanbul seçimlerine yönelik tutumunu kesinleştirdi. Kurulda yapılan tartışmaların ardından ‘İstanbul İttifakı’ adı altında bir ittifak söylemi geliştirilerek seçmenlerden Ekrem İmamoğlu için oy istenmesine karar verildi. Bu süreçte CHP-İYİ Parti adayı Ekrem İmamoğlu adına HDP İstanbul milletvekilleri ile bazı genel başkan yardımcılarının da İstanbul’da kalarak seçim çalışmalarını koordine etmesi kararlaştırıldı.

“MANSUR YAVAŞ DA BİLECEK Kİ SEÇİLMİŞSE HDP OYLARIYLA SEÇİLMİŞTİR”

HDP, 31 Mart seçimlerinde partinin eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin CHP adaylarına destekleri karşılığında tehdit ve emri vaki konuşması ile gündeme gelmişti. Temelli, şöyle demişti:”Mansur Yavaş da bilecek ki seçilmişse HDP oylarıyla seçilmiştir. HDP’lileri yok sayarak, Kürtleri yok sayarak, Ankaralıları yok sayarak siyaset yapamaz. O da işte bizim gücümüzdür. Ekrem İmamoğlu seçilmişse bilecek ki o kentte yaşayan 3 milyon Kürt’ün oyuyla seçilmiştir. Kürtlere rağmen siyaset yapamayacağını bilecektir.

Yapmaya çabalarsa zaten siyaseten bir karşılığı olmayacaktır. O kentin belediye başkanı olmayacak, o olsa olsa o kentin kayyumu olur. Biz bu riski alıyoruz. Seçmenlerimize diyoruz ki biz bu riski alacağız ve Türkiye’yi değiştireceğiz”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir