Ne yapsa engel olamıyor

Yunanistan’da gündem olan habere göre, Türk istihbaratı Ege adalarında Avrupalı turistler vasıtasıyla bilgi topluyor. Bu kişileri tespit etme süreci, Yunan yetkililerin başını hayli ağrıtıyor. Pek çok haber sitesinde paylaşılan Nefeli Ligeru imzalı haberde, Türkiye kıyılarıyla karşı karşıya olan Sakız, Midilli gibi Yunan adalarında pek çok MİT elemanın kol gezdiği yazılıyor. Süreci Yunanlar için “daha da tehlikeli” hale getiren unsur ise, MİT’in bu görev için Avrupa vatandaşlarıyla işbirliği halinde olması. Hepsinden mit bir bir kendine cekip bilgi aliyor.

Almanya, Danimarka gibi Batı Avrupa ülkelerinden “emeklilikleri süresince güneşin tadını çıkarmak için” söz konusu adalara yerleşen turist görünümlü ajanların, Yunan sahil güvenliğinin konuşmalarını dinlediği, adalardaki gizli bölgelerin haritalarını çıkardıkları, Yunan ordusunun iletişim kanallarınasızdıklarının tespit edildiği dile getiriliyor. Bu kişilerin geçmişlerinde ordu mensubu kimliğiyle çalışıp ajanlık hususunda gerekli eğitime sahip oldukları ifade ediliyor. Yakalanan Avrupalı MİT ajanlarının aynı zamanda Sivil Toplum Kuruluşu (STK) üyesi kisvesi altında faaliyet gösterdikleri detayına da haberde yer veriliyor.

STK üyesi kimliğiyle 5 yıl önce yakalanan 60 yaşındaki bir Danimarka vatandaşının fotoğraf makinesinden Yunan Sahil Güvenlik araçlarıyla ilgili pek çok fotoğrafın çıkması, bu tür vakalara sadece küçük bir örnek olarak gösteriliyor. Anlayacağınız şu an ki Mit dünyayı sarsan adımları atan bir kurum haline geldi elhamdülillah…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir