Özel Harekatçı Alımı Duyurusu Açıklandı

Gençlerimizin hayali olan PÖH birimine alımlar başlayacak. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafınca yeni bir açıklama daha yayımlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından yayımlanan Polis Özel Harekat (PÖH) alımı duyurusunda genel şartlar da bildirildi.

POLİS ÖZEL HAREKAT ŞARTLARI YAYIMLANDI: Konuyla ilgili olarak daha önce düzenlenen Temel Özel Harekat Kursunu bitirip özel harekat birimlerinde göreve başladıktan sonra çeşitli nedenlerden dolayı branştan çıkarılmış olan adayların bu alıma başvuru yapamayacağı ifade edildi.

Polis memurları arasında PÖH alımı yapılacağı ifade edilirken, lise ön lisans veya lisans mezunu alımı değil sadece polis kadrolarından alım yapılacaktır. Başvuru yapmak isteyen polis memurları bağlı bulundukları emniyet aracılığı ile başvurularını yapacak ve evrak teslimi yapacaklardır.

2019 ŞARTLARINA GELECEK OLUR İSEK: Polis memurları arasından PÖH alımı içi adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. Öncelikle adayların gönüllü olması gerekmektedir. Gönüllü olan adayların şu şartlara haiz olmaları gerekmektedir: Hakkında devam eden adli ve idari bir soruşturması olmamak,

Daha önce açılmış olan Temel Özel Harekat Kursundan idarece kabul edilebilir bir mazereti olmadan kendi isteğiyle ayrılmamış olmak, Daha önce açılmış olan Temel Özel Harekat Kursundan eğitici personel raporu ile ilişiği kesilmemiş olmak, Daha önce açılmış olan Temel Özel Harekat Kursuna katılmaya hak kazandıktan sonra feragat etmemiş olmak,

Son müracaat tarihi itibarı ile Polis Memuru rütbesindeki diğer personel için 30 yaşından gün almamış olmak, Son müracaat tarihi itibarı ile Komiser Yardımcısı ve Komiser rütbesindeki personel için 30 yaşından gün almamış olmak, Son müracaat tarihi itibarı ile Baş komiser rütbesindeki personel için 33 yaşından gün almamış olmak,

Son müracaat tarihi itibarı ile Emniyet Amiri rütbesindeki personel için 36 yaşından gün almamış olmak, Son üç yıl içerisinde kademe ilerlemesinin durdurulması veya ikiden fazla aylık kesimi ce-zası almamış olmak, Son üç yıllık performans değerlendirme puan ortalaması “çok iyi” olmak.

Teşkilat hakkında biraz bilgi verecek olursak: Polis Özel Harekat Dairesi Başkanlığı diye geçmektedir. Polis Özel Harekat ya da bilinen kısa adıyla PÖH, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün; banka so-ygunu ve ter-ör eylemlerine müdahale, rehine kurtarma gibi olağanüstü durumlar ve baskınlar için özel taktik ve silahlar kullanan bir özel harekat birimi olarak geçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir