Paris’in Neron’u Tanıdık Çıktı

Fransa’da “mali oligarşinin adamı” olarak görülen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u şaşırtan “Sarı Yelekliler” (Gilets Jaunes) isyanı sürüyor. Talepler ve söylemler tamamen farklı olsa da, partiler üstü ve örgütsüz olmaları nedeniyle isyan kimilerine Gezi Parkı eylemlerini hatırlattı, kimilerine Arap Baharı’nı.

Macron bir yandan öfkenin nedenlerini anlamaktan bahsederken, diğer yandan gösterileri aşırı sağla ilişkilendirdi. Bu yüzden Cumhurbaşkanlığı seçimindeki rakibi aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nin lideri Marine Le Pen ile söz dalaşına girdi. Basitçe gösterilerin aşırı sağa mal edilmesi, isyanla nasıl başedeceğini bilemeyen iktidarın itibarsızlaştırma çabası olarak görülüyor -ki özellikle 24 Kasım’da Paris’in en işlek bulvarı Champs-Elysée’de polisin güç kullanması ve bir grubun araçları yakıp şiddete başvurması provokasyon şüphesine yol açtı. Le Pen de “Neden (İçişleri Bakanı Christophe) Castaner bu insanların Champs Elysees’e çıkmasına izin verdi. Sorumluluk onda” diye çıkıştı.

Fransa’da 17 Kasım’da başlayan ve son yılların en şiddetli eylemine dönüşen Sarı Yelekliler’in eylemleri devam ediyor.A+A- Fransa’da 17 Kasım’da başlayan ve son yılların en şiddetli eylemine dönüşen Sarı Yelekliler’in eylemleri devam ediyor.Fransa hükümetinin zamları iptal ettiğini açıklaması dahi eylemleri durdurmaya yetmedi.Sarı Yelekliler’in yarın büyük bir eyleme hazırlandığı ve Fransa hükümetinin de eylemcilere karşı güvenlik önlemlerini arttırdıkları öğrenildi.

Eylemler tüm harareti ile devam ederken, Fransız BFM televizyonunda yayınlanan tartışma programında dikkat çekici anlar yaşandı.Programa katılan Sarı Yelekli protestoculardan Anais Kuhn, olaylara Kürt eylemciler ve aşırı sağcı kesimlerin neden olduğunu söyledi.Kuhn, ‘Protestolara katılan aşırı sağcılar ve kürt eylemciler, şiddet olaylarına sebep oldu’ dedi. Kaynak: ‘Paris’i Kürtler yaktı’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir