Petrol yatakları tespit edildi ilk 8’e gireceğiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Cessna Caravan tipi sabit kanatlı uçağı, havada jeofizik çalışmaları kapsamında Batman’ın da aralarında bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan petrol yataklarının röntgenini çekti. Batman Havalimanı’nda 6 aydır konuşlu bulunan uçak, bu süre içerisinde 600 saatin üzerinde uçuş yaptı. Proje tamamlandığında Türkiye, dünyada havadan jeofizik araştırmalar yapan ilk 8 ülke arasında olacak.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın Cessna Caravan tipi uçağı ile Türkiye’de ilk yer altı röntgen çalışması Batman’da başlatıldı.

Sabit kanatlı uçak, 6 aydır konuşlandığı Batman Havalimanı’nda bölgedeki petrol yataklarının röntgenini çekti. İngiliz pilotun kullandığı uçakta 5 kişilik ekip tarafından yer altı bilgileri, anında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürlüğü’ne aktarılıyor.

Havadan yapılan jeofizik çalışmaları kapsamında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 600 saatlik uçuşla petrolün röntgeni çekildi. Bu uçuşlar yüzeye yakın olacak şekilde nominal 200 metre yükseklikte gerçekleştiriyor.

HAVADAN JEOFİZİK HARİTASI: Havadan jeofizik verilerinin toplamasını esas alan proje kapsamında uçağa gerekli cihaz, sensör ve tüm ek donanımların entegrasyonu Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca yapıldı.

TPAO Genel Müdürlü yetkililerince, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde jeofizik çalışmaların sona doğru gelindiği bildirildi.

Yetkililer, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde başlatılan bu çalışmanın, Türkiye’nin diğer bölgelerinde de yapılacağını, proje tamamlandığında ise Türkiye’nin, havadan jeofizik araştırmalar yapan dünyada ilk 8 ülke arasında olacağını belirtti.

Jeofizik Nedir: Sorusunu kısa cevaplamak gerekirse Yerkürenin, atmosferin, gezegenlerinin, uyduların ve güneşin fizik ve matematik yöntemleri kullanarak fiziksel ve yapısal özelliklerini inceleyen bilim dalına Jeofizik denir.

Jeofizik bilim dalındaki amaç; yüzeydeki fiziksel alanları ölçerek, analiz ederek ve yorumlayarak Dünya’daki yeraltı koşullarının incelenmesi. Yüzeylerin hemen altında (üst mertebe vb.) Olanı belirlemek için bazı çalışmalar yapmak; Diğer araştırmalar 10 metre veya daha fazla derinliğe kadar uzanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir