Piknik yaptığı esnada tesadüfen buldu

Piknik yaparken tesadüfen buldu. Vatandaşımız fark etti kilosunun fiyatını duyanlar kulaklarına inanamadı. Olay Kahramanmaraş’ta yaşandı. Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde piknik yapıyorken Ümit Telci isimli vatandaşımız, tesadüf eseri kuzugöbeği mantarı buldu. Bulduğu mantarın oldukça değerli olduğunu tabi sonradan anladı. Yaş hali 100 Lira, kuru hali de 750 Lira’ya satılan mantar, protein bakımından oldukça zengin durumda.

Bölgelerimiz de, Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgelerinde yetiştiği bilinen kuzugöbeği mantarı, Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde piknik yapan bir vatandaş tarafından tesadüf eseri tespit edildi. Yaşının kilogram fiyatının 100 Lira, kurusunun ise 750 Lira’ya satıldığı kuzugöbeği mantarını, Göksun ilçesinin Korkmaz Mahallesi’nin dağlık kesimlerinde bulan vatandaş ise bitkiyle ilgili birçok haber izlediğini belirtti.

PİKNİK YAPIYORKEN, TESADÜF ESERİ BULDUK: Piknik yaparken tesadüfen kuzugöbeği mantarını gören Ümit Telci isimli vatandaş, kısa sürede bir poşet dolusu topladığını söyledi. Çok sayıda kuzugöbeği haberi izlediğini belirten Telci şunları söyledi: “Kuzugöbeği mantarı ile ilgili çok sayıda haber izledim. Daha önce hiç rastlamamıştım, denk gelmemiştim.

Bugüne kadar hiç rastlamadım. Piknik yaparken etrafımda olduğunu fark ettim. Cep telefonumdan internete girdim, haberlerde belirtilen mantarın aynısı olduğunu gördüm. Bu mantar türünün Akdeniz, Karadeniz ve Eğe bölgesinde olduğu söylenir. Göksun ilçesi doğası ile bu bölgelerin zaten bir özeti durumundadır.”
SADECE 1 TANESİ 1 KİLO ETİN PROTEİNİNE EŞ DEĞER DURUMDA: Kuzugöbeği mantarının bir tanesinin 1 kilo etin ihtiva ettiği proteine sahip olduğunu belirten Telci, “Mantara ilgim var. Dönemi geldiğinde toplarım. Kuzugöbeği mantarının fiyatının pahalı olması, sağlığa faydasından dolayıdır.

B1, B2 ve C vitaminlerin yanı sıra yüksek miktarda kalsiyum, sodyum, çinko ve potasyum bulundururken, 1 adet kuzugöbeği mantarı 1 kilo etin taşıdığı proteine eşit miktarda protein içeriyor. Zihni açıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kansızlık, demir eksikliğini gideriyor, bağışıklık sisteminin güçlendiriyor. Sağlığa çok faydası bulunuyor” şeklinde sözlerine son verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir