Poşet ücretlerini öderrken oyun dönebilirr

Poşetlere para ödeyen vatandaşlara kritik uyarı geldi.

Alışveriş yaparken verilen poşetlerde oyun dönebilir,

Fişlere poşetlerin işlenip işlenmediği hususu mühim bir nokta.

Buraya dikkat etmek gerekiyor.

Tüketici ör-gütü temsilcileri, bu konuda vatandaşlarımızı son derece dikkatli olmaları yönünde uyarıyor. Tüketici örgü-tü Temsilcileri, alışveriş yapılan yerlerden alınan poşetlerin fişlere işlenip işlenmediği ve poşet ücretlerine dikkat edilmesi gerektiği konusunda vatandaşları uyardı. Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, naylon poşetlerin ücretlendirilmesinden ziyade, kullanımdan kaldırılmasını insan sağlığı ve çevre açısından desteklediklerini söyledi. Yılmaz, naylon poşetlerin 1 Ocak’tan bu yana ücretli olduğunu hatırlatarak, poşetlere ödenen paralarınsosyal sorumluluk projelerinde kullanılabileceği önerisinde bulundu.

PARA DEVLETE GİDİYOR MU ORADAN ANLAŞILACAK:Bazı tüketicilerin parayla aldığı poşette market reklamı yapmak istemediğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:“Bu nedenle poşetlerin uzun vadede yasaklanması, filelerle, bez torbalarla bu ihtiyaçlarını görerek daha bilinçli şekilde plastik poşetlerin engellenmesine yönelik tüketici bilinçli tepki göstermelidir. Ayrıca tüketici, poşet paralarının kasadan geçirilip geçmediğine ilişkin gözlem yapsın. En azından devlete giden para eksik olmasın. Orada fişini alsın ve fişe işlenipişlenmediğine ilişkin kontrolünü yapsın.”

POŞETİN FİYATINI ÖNCE SORGULAYIN: Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, bazı satıcıların poşetin büyüklüğüne göre farklı ücretler talep edebildiğini bazılarının da poşet ücretini fişe yansıtmadığını söyledi. Ağaoğlu, poşet talep eden tüketicinin poşetin fiyatını sorması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Önce poşetin fiyatını sorgulayıp ondan sonra satın alsınlar. Poşeti verdikten sonra fişe, faturaya 1-2 lira yazılabiliyor ya da yazılmadan para talep edilebiliyor. Bazı noktalarda fişe işlenmeden poşet ücreti alındığına yönelik şikayetler de geliyor bize.

Tüketicilerimizde fiş alma alışkanlığı eskiye göre daha zayıf. Bazı satıcılar, fişe yansıtmadığından tüketici bunu görmüyor ve poşetten para kazanmaya başlıyorlar. Tüketici yüksek bedeller yazıldığını bazen eve gittikten sonra fark ediyor poşeti getirip iade etmek istediğinde zorluk çıkarabiliyorlar. Poşetin ücretini mutlaka sorgulasınlar.” TÜKETİCİLERİMİZ MUTLAKA DİKKAT ETMELİ: Poşet ücretlerinin kazanç kapısına dönüştürülmemesi gerektiğini dile getiren Ağaoğlu, “Burada hedef çevre kirliliğine çözüm sağlamaktır. Yönetmeliğe göre satış noktalarında

çok kullanımlık poşet ya da benzeritaşıyıcı kabın tüketiciye sunma zorunluluğu vardır. Bu, makul bedelle olabilir. ‘Poşet büyük’ diye fahiş bedeller talep edilebiliyor ve faturaya, fişe yansıtılmayabiliyor. Tüketicilerimiz bu konuda dikkatli olsunlar.” diye de ekledi. Plastik (Naylon) Poşet Hangi Sürede Ne Kadar Sürede Doğada Yok olur: Ortalama 12-15 dakika kullandığımız plastik poşetler, çöplerle birlikte doğaya atılmaktadır ve yok olma süresi 1000 seneyi bulabilmektedir. Fiziksel olarak yok olmuş gibi görünseler de, plastik poşetler mikro parçacıklara bölünürler ve yüzyıllar boyunca çevreye zarar verirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir