Prens Seliman’dan ezan çıkışı

Suudilerden Ramazan öncesi tartışılan adım.

Selman ekibinin Müezzinlere talimatı ortaya çıktı.

Yaklaşan Ramazan ayı öncesi İslam dünyası hayretler içinde kaldı.

Suudilerin geri adım atmayacağı merak konusu oldu.

Suudi Arabistan İslami İşler Bakanı Al Şeyh’in yüksek sesle okunan ezanın çevredekilere rahatsızlık verebileceğini belirterek müezzinlere “Ezanın sesini azaltın” talimatı verdiği duyuruldu.Talimatı veren İslami İşler Bakanı Al Şeyh, yüksek sesle okunan ezanın çevredekileri rahatsız ettiğini söyledi. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, daha önce ılımlı İslam’a döneceklerini belirtmişti. Aşırıcılığı yakında yok edeceklerini söyleyen Prens Selman, değişimin sinyallerini vermişti. Selman’ın bu talimatları, İsrail ve Amerika’dan alkış almıştı.

Müezzinleri uyardı Yaşananların ardından; Suudi Arabistan İslami İşler ve Davet Bakanı Abdullatif Ali Şeyh, ezanın namazın gerekliliğinden biri olduğunu ancak imam ve müezzinlerin, çevredekilere saygı duyması gerektiğini söyledi. Bakanlık tarafından yayınlanan açıklamada Ali Şeyh, cami hoparlöründen çıkan yüksek sesin hem evinde oturan insanları ve hastaları rahatsız edebileceğini, hem de diğer camilerin ezan sesini bastırdığını ifade etti.

İnsanlar rahatsız oluyor Çok yüksek sesle okunduğunda ezanın ihtişamını kaybettiğini aktaran Suudi bakan, “İnsanlara Allah’ın evini sevdirmemiz gerekiyor. Maneviyat ve sessizliğin hakim olması gerektiği camilerimizin insanlara rahatsızlık vermemesi lazım.” dedi. Bakanın bu açıklamaları, ülkede tartışmaları da alevlendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir