Rejimden s400 açıklaması geldi

Türkiye’nin S400 leri alması Üzerine Çevremizdeki Ülkelerdenden açıklamalar geliyor Suriye Rejimide bu konu ile ilgili bir açıklama yaptı bakın almamız hakkında neler söylediler Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, Türkiye’ye S-400 sevkiyatının kendilerini rahatsız etmediğini söyledi. Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemine ait parçaları taşıyan 12. uçak da Ankara’daki Mürted Hava Meydanı’na iniş yaptı. denizdende diğer kritik parçalar yola çıktı

SURİYE REJİMİ RAHATSIZ OLMAMIŞ

S-400 sevkiyatı devam derken Esed rejiminden bir açıklama yapıldı. Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, Türkiye’ye S-400 sevkiyatının kendilerini rahatsız etmediğini söyledi.

Haddad, “Türkiye şu anda Rusya ile beraber garantör ülke rolünde ve adımlarını Rusya ile beraber koordine ediyor. Bu yüzden bu konu bizim ilgi alanımıza girmiyor” dedi.

İDLİB GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİ’NDEKİ DURUM

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç s’avaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde. Halihazırda iç göç ile nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib’in merkezi, Mart 2015’te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini “Gerginliği Azaltma Bölgesi” ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı.

Rejim güçleri, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018’de Soçi’de imzalanan mutabakata rağmen s’aldırılarına devam ediyor umarız biran önce İdlib’de yaşam normale döner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir