Rus yetkili çıkıştı: hiç anlamayız! Türkler sözünü tutmalı

ABD’nin hem bölgedeki ekonomik çıkarları gereği hem de İsrail, Yunanistan ve GKRY ile yaptığı konsorsiyum nedeniyle Türkiye’nin Akdeniz rezervlerine ulaşmasını istemezken, ABD Savaş gemileri de bu sebeple Türkiye yakınlarına konuşlandırılmıştır. Özellikle son dönemde Türkiye ve Rusya arasındaki savunma sanayi açısından son derece öneme haiz S-400 alımları

konusu, ABD başta olmak üzere NATO üyesi olan ülkeleri rahatsız etmektedir.

RUSYA: TÜRKLER SÖZÜNÜ TUTMALI

 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’nin S-400 alımına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin Türkiye’yi S-400 konusunda tehdit etmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye kararını verdi, biz de buna göre hareket ediyoruz” dedi.

Dmitriy Peskov, ABD’nin S-400 tehdidine ilişkin açıklama yaptı. Peskov şunları söyledi: Türkiye kararını verdi, biz de buna göre hareket ediyoruz. Bütün kontratlar yapıldı, taahhütler alındı, krediler sağlandı, ödemeler yapıldı.

Amerika çoğu zaman yasal ve gayri yasal yöntemlerle kendisi için üstün rekabet haklarını sağlamaya çalışıyor. Yani her şeyin altında bir ekonomi var. ABD ‘Yaptırım’ diyor. Neden? Herkes onun mallarını satın alsın diye. Aynı baskı şimdi Türkiye üzerinde. Ama çok az ülke mukavemet gösterebiliyor. Türkiye de o ülkelerden biri.

S-400’LER NEDEN RAHATSIZ ETTİ

ABD, Türkiye’nin S-400 sistemine sahip olmasını, Akdeniz’de Türkiye’ye rağmen atmak istedikleri adımların önünde büyük engel olarak görmektedirler. Bir yandan Türkiye ve Rusya yakınlaşmasını önlemek, öte yandan İran’a yönelik yaptırımlar bütün bu hareketliliğin diğer sebepleri arasında sayılabilir.

S-400 NERELERE KADAR V’URABİLİYOR

O zaman gelin bu sistemleri nasıl bir konuşlandırma planı ile dağıtırsak tehditlere karşı gerekli önlemi almış oluruz bunu irdelemeye başlayalım.

1) Ankara – Mürted (Akıncı) Meydanı:

Daha öncede ilgili makamlar tarafından 1 bataryalık sistemin Ankara’da bulunan Mürted meydanına yerleştirileceği ve başkent Ankara’nın bu şekilde korunacağı açıklanmıştı. Elde yerleştirecek 8 batarya olduğu bir senaryoda bu yerleşime herhangi bir itirazımız bulunmuyor.

2) Tekirdağ – Çorlu Meydanı:

En büyük şehrimiz İstanbul’un ve Marmara bölgesinin hava hakimiyetini muhafaza etmek için Çorlu meydanı kesinlikle tercih edilmesi gereken noktalardan bir tanesi. Üstelik Yunanistan sınırına yakın olmasından dolayı Yunanistan tarafından gelebilecek tehditlere karşı da sınır güvenliğimizi sağlayabilir.

3) Çanakkale – Çanakkale Havalimanı:

Kuzey Ege bölgemizde yer alan ve sayıları 3’ü bulan Yunan hava üslerinden kalkacak savaş uçaklarına karşı erken müdahale şansımız olması açısından buraya da bir batarya S400 yerleştirebiliriz. Bu sayede Yunan savaş uçakları bölgede devamlı suretle tedirgin olarak uçuş icra edecektir.

4) İzmir – Çiğli 2. Ana Jet Üssü: 250 km’lik füze menzili ile Ege denizini boydan boya kaplayan S400’lerden bir batarya bu üsse konuşlandırıldığı takdirde Yunanistan’ın Ege üzerinde yaptığı hareketlere önemli ölçüde kısıtlama gelecektir. Çiğli üssüne yerleştirilen bir batarya S400 ile neredeyse Yunanistan’ın başkenti Atina üzerinde uçan hava araçlarına bile müdahale edecek seviyeye gelebiliriz.

5) Muğla – Milas Meydanı:

Güney Ege bölgesinden gelebilecek hava tehditlerine karşı bu meydana yerleştirilecek bir batarya S400 sistemi sayesinde özellikle Girit adasına bulunan üslerden ve Santorini adasında bulunan hava meydanından gelebilecek tehditlere karşı gerekli önlemi alabiliriz.

6) Muğla – Dalaman Meydanı:

En önemli yedek meydanlarımızdan biri olan Dalaman meydanımız bulunduğu konum itibariyle bir batarya S400 ile takviye edildiği takdirde Batı Akdeniz ve Güney Ege denizinde bize çok iyi bir atış desteği ve koruma sağlayacaktır.

7) Hatay – İskenderun:

Özellikle Suriye’den bir tehdit beklemesek de İsrail’den gelebilecek tehditlere karşı Hatay ilimizde bulunan İskenderun ilçesine yerleştirilecek bir batarya S400 ile Doğu Akdeniz bölgemizde ki hava hakimiyetini iyiden iyiye kontrol altına alabiliriz.

8) Kıbrıs – Ercan Havalimanı: Kıbrıs adasının önemini ve stratejik değerini, şöyle bir haritayı açıp bakarsanız, bu konulardan hiç anlamıyor bile olsanız tahmin edebilirsiniz. Akdeniz üzerinde çok hakim bir noktada bulunan Kıbrıs adasına yerleştirdiğimiz takdirde diğer bataryalarla birlikte Akdeniz sınırlarımızı tamamen kontrol altına almış oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir