Ruslar açıkladı

Erdoğan’ın Birleşik Devletler’de temaslarda bulunmak için gittiği kritik görüşmeler yapacak.Görüşmeler hakkında konuşan Rus uzman Vladimir Fitin, Erdoğan’ın A’BD’de yapacağı görüşmeler öncesinde Türkiye’nin elindeki en önemli argümanı açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun F’eto’nün merkezinin A’BD olduğu açıklamasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Rus uzman Vladimir Fitin A’BD karşısında hangi kozlarının olduğunu açıkladı

TÜRKİYE’NİN ELİNDE ÖNEMLİ KOZLAR VAR

Rusya Stratejik Araştırmaları Enstitüsü Yakındoğu ve Ortadoğu Merkezi Başkanı Vladimir Fitin, F’etü lideri F’etullah Gülen’in orada olmasından dolayı A’BD’ye karşı birçok şikayeti olduğunu ifade etti.

Fitin, “Türkiye, t’erörist olarak gördüğü F’etullah Gülen ve çevresinin korunması bakımından sürekli bu büyük mesele ile ilgili konuşup durumu gündeme getiriyor. Bu nedenle Suriye’de Kürtleri desteklemeye devam etmelerini bir kenara bırakalım, A’BD’ye yönelik çok sayıda şikayetleri var” ifadelerini kullandı.

A’BD NE İSTİYOR Türkiye’nin kendi açısından F’etü’nün 2016’daki d’arbe girişimine dahli olduğunu gösteren bir dizi belge sunduğunu, ancak bunun bir etkisi olmadığını hatırlatan Fitin, şöyle devam etti: A’BD yıllardır bu konuda Türkiye tarafından yeterli argüman sunulmadığı yönündeki tavrını sürdürüyor A’BD’nin tek isteği, Türkiye’ye yönelik fazladan bir baskı aracını elinde bulundurmak.” Fitin, Çavuşoğlu’nun açıklamalarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti öncesinde gelmesinin önem arz ettiğini de belirtti.

Fitin Bana kalırsa bu açıklamanın ziyaretten önce yapılmasının amacı, Erdoğan’ın elinde bir kez daha, S400 sevkiyatının durdurulması, Rusya ile a’skeri-teknik işbirliğinin sonlandırılması gibi konularda ısrarcı olacak A’BD’ye karşı oynayacak kart bulundurmak, karşı argümana sahip olmak” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı ülkelerin artık t’erör ö’rgütlerini desteklediklerini açıkça söylediğini belirterek çok açıkça söylüyorum Türkiye’ye karşı cephe almış F’etü’nün merkezi A’BD’de” açıklamasını yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir