Ruslar kararını verdi

Ve Beklenen Oldu Rusya Son noktayı koydu Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemini almasına ilişkin anlaşmanın uluslararası kurallara uygun olduğunu, tüm kararların alındığını bildirdi. Gruşko, A’BD’nin Türkiye’ye karşı olası yaptırım uygulamasına yönelik açıklaması üzerine yaptığı açıklamada, “Biz uzun zaman önce tavrımızı dile getirdik dedi sözlerine şöyle devam etti

TÜRKİYE EGEMEN BİR ÜLKE İSTEDİĞİNİ YAPAR

Her egemen devlet askeri -teknik alanda kendi partnerlerini seçme hakkına sahip. Tüm kararlar alındı, anlaşma uluslararası kurallara uygundur” ifadesini kullandı. Daha önce medyada Amerike Birleşik Devletleri Başkanı olan Trunp idaresinin Temmuz ayında Türkiye’ye karşı tam 3 yaptırım paketi uygulanması ihtimalini değerlendirdiği belirtilmişti.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

”ABD’NİN BİR ÜLKEYİ NATO’DAN ÇIKARMA YETKİSİ YOK”

NATO ve yaptırımlar konusunda ise Amerika’nın herhangi bir NATO ülkesi üyeyi çıkarma yetkisi olmadığını söyleyen Erdoğan Amerika’nın bu yaptırımlar konusunda çok daha hassas davranması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin NATO’nun en önemli ve en güçlü ülkelerinden biri olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “NATO içindeki şu ana kadar yaptığı bütün uygulamarıyla NATO’nun bu kadar dayanışmacı ülkesini yaptırımlara tabii tuttuğu zaman Amerika bunu çok iyi düşünmesi lazım. Bizim de kendimize has karşı yaptırımlarımız olacaktır, biz bunlara evet demeyiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir