S400’ler Ankaraya böle indirildi

Milli Savunma Bakanlığı, S-400’lerin birinci grubunun Ankara’ya intikalinin başladığını duyurdu. Milli Savunma Bakanlığı, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı’na intikalinin bugünden itibaren başladığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun

menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi anlaşması yapılmıştı.

Tedarik sözleşmesinin 11 Nisan 2017’de imzalandığı belirtildi.

DEV UÇAKLA ANKARADA

Açıklamada, “Sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır” ifadesine yer verildi.

S-400 ÖZELLİKLERİ NELER

Dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olan S-400, savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere üretildi.

S-400, çok uzun menzilli 40N6 model füzeyle 400 kilometre, uzun menzilli 48N6 model füzeyle 250 kilometre, orta menzilli 9M96E2 model füzeyle 120 kilometre ve kısa menzilli 9M96E model füzeyle de 40 kilometredeki hedefleri rahatlıkla vurabiliyor…

Kısa, orta ve uzun menzillerde füzeleri aynı anda kullanabilen S-400, 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılama özelliğine sahip ve saniyede 4,8 kilometre hızla füze fırlatabiliyor. Sistem, hedefe 10 saniyeden daha az sürede tepki veriyor..

NATO ve ABD‘nin savunma sistemi olan Patriot füze sistemlerinden çok daha fazla işlevli ve etkili olduğu net şekilde görülen S400, artık ülkemizin sınırları içerisinde göreve başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir