Sapını Kaynatıp İçince Basura İyi Geliyor

Hemoroit hastalığı toplumumuzda giderek yaygınlaşan bir hastalık. Hemoroit hastaları yaşadıkları sorunu herkese anlatamıyorlar. Ama artık korkmayın, Hemoroit’le baş edilecek doğal çözümler var. Hemoroidal doku damar yumağı (anjiyo kavernöz) yapısında olan ve anüsün çıkışında yastıkçık görevi gören bir dokudur. İç hemoroit ve dış hemoroit olarak ikiye ayrılır. Anüsün ciltten kalınbağırsak hücrelerine geçiş bölgesinde bulunur.

SAPI KAYNATILINCA İYİ GELİYOR

Dişli çizgi olarak adlandırılan çizginin üst kısmında olanlara iç hemoroid, alt kısmında olanlara dış hemoroid denir. Patlıcan sapı kaynatılınca hemoroide iyi gelmektedir.

HEMOROİDAL DOKU BU YÖNÜYLE YAŞAM KALİTESİNİ SAĞLAR

Hemoroidal dokuda atardamar ve toplardamar (arteriyovenöz) arası direkt bağlantılar mevcuttur. Bu yapı sayesinde kalınbağırsağın en son kısmındaki algılayıcıların uyarısıyla hemoroidal doku içindeki kan miktarı hızlı bir şekilde ayarlanıp istemsiz olarak anüsten sıvı ve gaz çıkışını engelleyen bir yastık mekanizması şeklinde çalışır. Hemoroidal doku bu yönüyle yaşam kalitesini sağlamakta önemli yere sahiptir.

MAKAT KASLARININ RAHATLAMASINA BAĞLI OLARAK ŞİKAYETLER AZALIR

Hemoroid’de doğal tedavi yöntemleri; Ilık su oturma banyosu; leğene konan banyo suyu sıcaklığında suya 5-10 dakika oturulduğunda makat kaslarının rahatlamasına bağlı olarak şikayetler azalır. Suyun içine karanfil çayı konması rahatlamayı artırır. Termofor veya sıcak tuğlaya oturma; Sıcak suyla aynı etkiye sahiptir istenilen ortamda uygulama rahatlığı vardır. Sülük yapıştırma (tıbbi sülük uygulama); Özellikle şişmiş basurda etkilidir. İçi pıhtı dolarak şişmiş Hemoroid’in üzerine yapıştırılan sülük içindeki pıhtıyı emerek basıncı düşürür bunun sonucu ağrıda ve şişlikte azalma olur. Normal hemoroidde etkisi olmaz.

PATLICAN SUYU SABAH AKŞAM BİR BARDAK İÇİLİR

Bitkisel Hemoroit tedavileri: Patlıcan sapı; Kemer patlıcanın yeşil sap kısmını 1 bardak suya bir patlıcan sapı hesabıyla kaynatıp bu sudan sabah akşam bir bardak içilir. Acı badem ezmesi; Havanda ezilen acı badem sirke ile karıştırılır krem haline getirilip basura sürülürse basura faydalıdır. At kestanesi; Kestaneler ezilerek un haline getirilir yemeklerden önce bir çay kaşığı yutulur. Kanayan basurda kanamayı azaltır. Çemen yağı;25 gr. çemen unu, 75 gr. zeytinyağı, 25 gr. çörek otu yağı, 300 gr. su karıştırılıp kaynatılır. Suyun tamamı buharlaştığında kalan yağ süzülür. Bu yağ basura sürülür basurdan kaynaklanan şikayetler azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir