Selman’dan Türkiye karşıtı hamle

Gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının baş sorumlusu olarak gösterilen Suudi Arabistan yönetimi, Türkiye karşıtı girişimlerini sürdürüyor. Veliaht Prens olan Fakat artık ipleri iyice eline alan G-20 zirvesine bile Babasının yerine giden Muhammed Bin Selman’ın, Türkiye’nin en güçlü aday olduğu Alman otomotiv devi Volkswagen’in yeni fabrika yatırımını ülkesine çekmek için lobi faliyetlerinde bulunduğu önemli bir teklif götürdüğü ortaya çıktı.

AMAÇLARI TÜRKİYE’YE YATIRIMI ÖNLEMEK

Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı olayını unutturmak amacıyla Türkiye’de yatırım yapmayı düşünen VW’i ülkeye çekmek için teklif götürerek lobi faaliyet yaptığı ortaya çıktı.Velaht Prens’in Güney Kore’ye yaptığı ziyarette de Hyundai firmasının Türkiye’deki bazı yatırımlarını Suudi Arabistan’a taşıması karşılığında her türlü desteğe hazır olduğu mesajı verdiği iddaiları var.

Fabrika yatırımına göz diktiler Habertürk yazarı Çetiner Çetin’in haberine göre, Suudi Arabistan yönetimi şimdi de Volkswagen’in fabrika yatırımına gözünü dikmiş olabilir.

Söylentilere göre, Suudi Arabistan yönetiminin veliahtı Prens Muhammed Bin Selman, Türkiye ve Bulgaristan’ın güçlü iki aday olduğu VW fabrikası yatırım projesi için Volkswagen’e teklif götürmüş ve firmayı kendi ülkelerine çekmeye çalışmış. Hatta son 45 gündür Suudi yöneticiler, Almanya Hükumeti ile de temas halindelermiş.

“Peki Suudi Arabistan’ın Volkswagen’e teklifi nasıl?” diye merak edenler için duyumlara göre, Suudi Arabistan, 10 yıldan fazla bir süre boyunca üretilecek her otomobile en az 1000 dolar maddi destek sağlayacak. Buna ek olarak da her yıl bu fabrikadan 10 binlerce otomobil devlet kurumları için satın alınacak. Ayrıca bunların dışında Volkswagen’e birçok arazi, bina ve altyapı desteği sunulacağı da belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir