Selo’nun ve Sırrı Süreyya’nın kararı açıklandı

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder hakkında ‘s-ilahlı t e rör örgütü propagandası yapmak’ suçu kapsamında verilen hap*is cezaları İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi İkinci Ceza Dairesi’nce onandı.İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 4 yıl 8 ay, HDP eski Ankara Vekili Sırrı Süreyya Önder ise 3 yıl 6 ay hapi s cezasına çarptırılmıştı.

Cezalara sanık avukatları itiraz etmişti. İki isme verilen ceza ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) İkinci Ceza Dairesi, Demirtaş ve Önder hakkında verilen cezaları onadı.Demirtaş ve Önder, 2013 yılında İstanbul-Zeytinburnu’nda düzenlenen nevruz kutlamalarında yaptıkları konuşmalarda “PKK’yı ve örgütün lideri Abdullah Öcalan’ı övdükleri” iddiasıyla yargılanıyordu. Sırrı Süreyya Önder kimdir? 7 Temmuz 1962 tarihinde Adıyaman’da dünyaya geldi. Küçük yaşlarda sirozdan babasını kaybetti. Babasının ölümünden sonra ailesinin geçimine katkı sağlamak için bir fotoğrafçının yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Fotoğrafçı çıraklığından fazla para kazanamayınca Sıtma Savaş ve Eradikasyon Teşkilatı’nda mevsimlik işçi olarak çalışmaya başladı.

Bir süre sonra kendi lastikçi dükkanını açtı. Lise mezuniyetinin ardından Ankara Üniversitesi’nde eğitimine devam eden Önder, 12 Eylül Darbesi sırasında Ankara’da tutuklandı. Çeşitli yerlerde toplam 7 sene hapis yattıktan sonra İstanbul’a geldi ve bir firmada kamyon şoförlüğü yaptı. HDP Ankara Milletvekili olan Sırrı Süreyya Önder, PKK’ya olan yakınlığı ile biliniyor. NTV’de katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuşmada, HDP’ye oy vermeyen herkesi tehdit ederek şunları söyledi: “Siz bizi kentinize kabul etmezseniz, yarın öbür gün kapınıza bir başçavuş dayanacak ve ‘Vatan sağolsun, başınız sağolsun evladınız gitti’ Allah korusun, böyle diyecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir